FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Fiorentina - FCSL 3:0
03.11.2016

Slovan na Fiorentinu nestačil, také v odvetě inkasoval tři branky

Dominik Jakubec
Florencie - Liberecké fotbalisty čekalo ve čtvrtek večer utkání o naději. Pět minut po 21 hodině nastoupili na hřišti italského týmu ACF Fiorentina. Pokud chtěli reálně uvažovat o úspěchu v Evropské lize, museli zvítězit. V cestě však stála velmi těžká překážka, a to nejen v podobě soupeře. Po zranění Davida Hovorky musel totiž tým dohrávat bez jediného klasického stopera. Nakonec Slovan Fiorentině podlehl 0:3.
Skup., čtvrtek 3.11.2016, 21:05
ACF Fiorentina ACF Fiorentina
3:0
(2:0)
ACF Fiorentina: Tatarusanu - Tomovič, Gonzalo Rodriguez, De Maio, Milič - Sanchez, Borja Valero (79. Babacar), Iličič (68. Vecino), Cristoforo - Kalinič (86. Bernardeschi), Chiesa.
FC Slovan Liberec: Hladký - Sýkora (79. Navrátil), Coufal, Hovorka (17. Nitrianský), Bartošák - Súkenník - Bartl, Folprecht, Ševčík, Vůch - Markovič (59. Komličenko).
Branky: 30. Iličič (pen.), 42. Kalinič, 73. Cristoforo. Rozhodčí: Stavrev – Kirovski, Kostadinov (všichni MKD). ŽK: 41. Tomovič - 6. Súkenník, 32. Bartošák.

Utkání začalo v poklidném tempu a na větší šance jsme čekali delší dobu. Nicméně po čtvrthodině Fiorentina pořádně zahrozila. Iličič si připravil míč ke střele a zpoza vápna vypálil, jeho pokus však naštěstí orazítkoval pouze tyč. Mnohem větší komplikace přišla o minutu později, kdy po předchozím souboji s Kaliničem musel pro zranění střídat David Hovorka. Od té chvíle hrál náš tým bez jediného klasického stopera.

Ve 22. minutě se Slovan mohl ujmout vedení. Bartlův centr ze standardní situace našel ve vápně osamoceného Folprechta, jeho pokus z první však Tatarusanu parádním zákrokem vytáhl na roh. Na druhé straně pálil ve vápně Kalinič, ale mířil vysoko nad. Nicméně o chvíli později už se domácí tým mohl radovat.

Po necelé půlhodině zajel Súkenník ve vápně skluzem do Iličiče a rozhodčí nekompromisně ukázal na penaltový puntík. Sám Josip Iličič se z pokutového kopu nemýlil. A v závěru první půle bylo ještě hůř. Po sérii individuálních chyb se Fiorentina dostala do rychlého protiútoku, přesto se zdálo, že Coufal dokáže přihrávku na Kaliniče odvrátit. Míč ho však přeskočil a Nikola Kalinič stál sám před brankářem, což byla pozice, v níž nezaváhal. Do kabin si tak domácí odnášeli dvoubrankové vedení.

Po změně stran zkusil ohrozit domácí branku ranou z voleje Markovič, mezi tři tyče však nemířil. Stejně dopadly také pokusy Kaliniče a Valera na druhé straně. Po necelé hodině hry zase do šestnáctky pronikl Chiesa, ale také jeho prudký projektil skončil pouze vysoko nad brankou.

Slovan se ani za nepříznivého stavu nevzdával. Po centru do vápna se k hlavičce prodral Folprecht, ale minul. O chvíli později přidělal problémy domácím brankář Tatarusanu, který vyběhl z branky, aby zastavil míč směřující na roh. Místo toho ho však vyrazil pouze k Vůchovi a měl co dělat, aby následný Vůchův pokus zastavil. A další šanci Slovanu, kdy už se Bartl ocitl sám před brankářem, zastavil ofsajd.

Namísto toho se opět prosadila Fiorentina. Zpoza hranice velkého vápna napřáhl ke střele Sebastián Cristoforo a jeho projektil se o tyč odrazil až do sítě. Za stavu 3:0 už bylo o výsledku v podstatě rozhodnuto a větších šancí na hřišti ubylo. V samotném závěru pálil z úhlu uvnitř šestnáctky Vůch, ale ani on svůj pokus nenasměroval mezi tři tyče. Ani dvojice standardních situací v samotném závěru už skóre neovlivnila, Slovan tak na hřišti Fiorentiny prohrál 0:3.

Jindřich Trpišovský (FC Slovan Liberec): První půle pro nás měla ten nejhorší možný průběh. Z první vážnější šance jsme z penalty dostali gól, z druhé dali domácí už na 2:0. Do toho se nám zranil jediný stoper David Hovorka... Přitom byl jinak první poločas vyrovnaný, ale klíčové momenty nám vůbec nevyšly. Chtěli jsme vstřelit branku, ale při největší příležitosti nás skvěle vychytal brankář. Ve druhé půli jsme chtěli zápas zdramatizovat. Měli jsme za zády skvělou podporu od fanoušků, co za námi vážili dalekou cestu, a chtěli jsme jim alespoň nějak udělat radost. Bohužel, své možnosti jsme nezužitkovali a místo toho dostali třetí gól. V tu chvíli bylo po zápase a už se jen dohrávalo. Fiorentina vyhrála naprosto zaslouženě, musím vyzdvihnout jejich hráče. Třeba Valero nebo Kalinič mají obrovskou kvalitu. Jako celý tým hrají skvěle, přecházejí z jednoho postavení do druhého a držet s nimi takticky krok je nesmírně složité. Bohužel jsme v situaci, kdy máme dvanáct zdravých hráčů, a musíme se s tím nějak srovnat. Čekají nás ještě dvě utkání v Evropské lize, která jsou pro Slovan vždy velký svátek. Budeme je chtít zvládnout, ať už z ekonomického hlediska nebo z toho sportovního. Nyní vyhlížíme reprezentační přestávku a budeme se snažit některé hráče uschopnit.