FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Brno 3:1
23.04.2023

Slovan po dobrém výkonu vyhrál nad Brnem 3:1 a bere tři body

Adam Žatečka
Liberec - Naši fotbalisté hostili v rámci 28. kola brněnskou Zbrojovku. V rozmezí deseti minut se Slovanu podařilo vstřelit tři branky. Ve 23. minutě otevíral skóre Frýdek. O šest minut později skóroval Tupta a ve 33. minutě ranou zpoza vápna navyšoval opět Christian Frýdek. Liberec si výsledek pohodlně hlídal, ale čisté konto bohužel neudržel. Na samotném konci zápasu si vlastní gól vstřelil střídající Rondić. Slovan tak v důležitém zápase získal skvělé tři body a posunul se na 9. místo.
28.kolo, neděle 23.4.2023, 16:00, Stadion u Nisy
3:1
(3:0)
FC Zbrojovka BrnoFC Zbrojovka Brno

Vliegen - Ndefe, Plechatý (C), Pourzitidis - Fukala (84. Polyák), Červ, Frýdek (73. Kozák), Doumbia (46. Valenta), Ghali - Olatunji (84. Varfolomejev), Tupta (65. Rondić)

Náhradníci: Bačkovský - Prebsl, Preisler, Mikula, Varfolomejev, Polyák, Valenta, Mészáros, Kozák, Rondić, Rabušic

FC Zbrojovka Brno:

Berkovec - Hlavica (46. Blecha), Tijani, Štěrba (73. Nečas), Hrabina - Alli (64. Fousek), Texl, Ševčík, Granečný - Falta, Řezníček (C) (46. Hladík)

Náhradníci: Hrubý - Hladík, Blecha, Nečas, Fousek.

Branky: 23. a 33. Frýdek, 29. Tupta - 89. vl. Rondić

Žluté karty: 88. Ghali - 45. Hlavica

Rozhodčí: J. Petřík - D. Vodrážka, L. Slavíček; VAR: L. Szikszay, AVAR: T. Mokrusch
Diváci: 1658

Slovan začal zápas opět netradičně. Podobně jako proti Zlínu útočil v prvním poločase proti domácímu kotli. První střelu vyslal útočník hostů Řezníček, jeho pokus však mířil mimo. Velkou tutovku měl v 11. minutě Tupta, když ho ve vápně našel Ndefe po vyhraném souboji na půlce. Slovenský útočník sám před bránou přestřelil. Tupta to zkoušel i o čtyři minuty později. Po přímém kopu Frýdka z pravé strany zůstal na vápně. Ranou z první těsně minul.

Ve 23. minutě už se skóre měnilo. Ghali centroval z levé strany. Berkovec špatně vyběhl a přes bránícího Tuptu se k míči nedostal. Zato Christian Frýdek ano, když hlavičkou poslal míč do hostující branky. Za šest minut jsme se radovali znovu. Z vlastního pokutového území poslal Červ do úniku Olatunjiho. Ten si míč na vápně zasekl a přihrál nabíhajícímu Ľubomírovi Tuptovi, který nekompromisně poslal míč za Berkovcova záda. Za čtyři minuty bylo ještě veseleji. Ghali s Olatunjim otočili hru až na Fukalu. Pravý obránce viděl na vápně volného Christiana Frýdka a ten krásnou střelou na zadní tyč zvýšil skóre na 3:0.

Po dlouhé době se ozvalo také Brno. Na pravé straně kombinoval Hrabina, který se dostal i do střely, ta Vliegena ale neohrozila. Do konce poločasu se už skóre neměnilo a do kabin se šlo za stavu 3:0.

První velká šance druhého poločasu přišla ve 49. minutě. Frýdek po Tuptově průnikovce postupoval sám na gólmana. Autor dvou branek předložil míč Olatunjimu, jeho střela ale skončila těsně mimo. Nigerijský útočník zakončoval i o pár desítek vteřin později. Ocitl se sám na vápně, ale bohužel trefil pouze připraveného Berkovce. Další šanci měl Tupta. Po dlouhém nákopu běžel za míčem, zasekl si ho před obráncem a vystřelil. Ovšem trefil opět připraveného brněnského brankáře.

V 61. minutě přišel velký závar před libereckou brankou. Vše začalo nedorozuměním mezi Plechatým a Vliegenem. Následoval roh a spoustu zablokovaných střel. Zkoumalo se i jestli Fukala zahrál rukou. Penalta se ale nepískala. Otěže zápasu si potom vzal zase Liberec. Naši hráči byli více na balónu a výsledek zápasu si v klidu hlídali. Liberecký gólman dlouho držel čisté konto, ale v 89. minutě o něj bohužel přišel. Ševčík zahrával přímý kop, avšak ve vápně nikdo nebyl. Imad Rondić chtěl míč odhlavičkovat, ale bohužel pro Liberec, ho umístil za Vliegenova záda. Zápas tedy skončil 3:1.

Martin Hašek (FC Zbrojovka Brno): „Do utkání jsme šli v novém rozestavení, na kterém jsme od minulém zápasu s Pardubicemi pracovali. Utkání se vyvíjelo tak, že jsme to v podstatě přehodili postupně zpátky. Domácí byli dobře připravení a dokázali trestat naše chyby. Naše systémová chyba byla v tom, že jsme opakovaně útočili způsobem, že jsme si nepřipouštěli, že bychom mohli ztratit míč. Tím pádem jsme tyto situace, které vznikaly, nebyli schopni zajistit. Soupeř nás v podstatě v prvním poločasu ubrejkoval. Ačkoliv jsme se to snažili zarazit, povedlo se nám to až o poločasu. V tom momentu vedl Slovan 3:0 a v podstatě se nikam netlačil. Dnes byl Slovan jednoznačně lepším, vyhrál zaslouženě. My jsme střídáními do druhé půle už v podstatě neměli ambici otočit výsledek, ale spíše ho důstojně dohrát a vytvořit si výchozí pozici pro středeční zápas z hlediska hráčů, jejich únavy a podobně.

Luboš Kozel (FC Slovan Liberec): „Musím s veškerou pokorou samozřejmě být spokojený. Před zápasem jsme věděli, že to je pro nás nesmírně důležité utkání, tím spíš, jaké byly včera výsledky... Potřebovali jsme dnes zvítězit a jsem rád, že se nám to podařilo. Samozřejmě poté během utkání má člověk myšlenky i na to, že by se dalo vyhrát větším rozdílem a nakonec je to výsledek 3:1. To mi trochu radost kalí, ten vlastní gól v závěru, a že jsme z šancí ve druhé půli nedali další. Ale říkám, se vší pokorou musím brát vítězství. Myslím si, že i výkon byl dobrý a vítězství zasloužené.“