FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Hradec Králové - FCSL 1:2
26.04.2023

Slovan porazil Hradec 2:1 a je jisté, že se vyhne skupině o záchranu!

Mladá Boleslav/Liberec - Ve vloženém 29. kole nejvyšší české soutěže se liberečtí fotbalisté představili proti soupeři z Hradce Králové. Po prvním bezbrankovém poločasu otevřel skóre ve 49. minutě Imad Rondić. Jedenáct minut před koncem na něj navázal proměněnou penaltou Victor Olatunji a za hradecké pouze snižoval Petr Kodeš. Výhra 2:1 znamená pro Slovan zisk tří bodů, skok na sedmé místo a zároveň jistotu, že se vyhne skupině o záchranu.
29.kolo, středa 26.4.2023, 17:30
FC Hradec Králové FC Hradec Králové
1:2
(0:0)
FC Hradec Králové:

Bajza - Smrž, Čech, Klíma - Harazim (76. Hlaváč, Rada (C) (76. Pudhorocký), Kučera, Kodeš, Ryneš - Vašulín, Koubek (56. Trusa)

Náhradníci: Reichl - Vízek, Baloun, Hlaváč, Novotný, Pudhorocký, Dvořák, Trusa

Vliegen - Ndefe, Plechatý (C), Pourzitidis - Ghali (80. Preisler), Červ, Valenta (86. Prebsl), Frýdek (86. Rabušic), Fukala - Rondić (63. Olatunji), Tupta (80. Kozák)

Náhradníci: Bačkovský - Prebsl, Preisler, Mikula, Varfolomejev, Polyák, Lexa, Mészáros, Kozák, Olatunji, Rabušic

Branky: 81. Kodeš - 49. Rondić, 79. Olatunji (pen.)

Žluté karty: 73. Harazim, 90+1. Kodeš

Rozhodčí: P. Hocek - J. Hurych, P. Pospíšil; VAR: L. Nehasil, AVAR: L. Machač
Diváci: 450

Výkop utkání obstarali liberečtí fotbalisté a na svého soupeře rychle vlétli. Nejprve Rondić nabíhal na centr Tupty a chybělo mu pár centimetrů, aby umístil míč do prázdné sítě, bohužel mu přihrávka letěla na paty. Záhy hlavičkoval po rohu v ideální pozici Valenta, ale jeho pokus směřoval jen doprostřed brány, kde stál připravený Bajza. Na druhé straně se ke slovu přihlásil Koubek, který v dobré pozici ve vápně prověřil Vliegena. Belgický gólman musel jeho střelu vytáhnout na tyč.

Po úvodní aktivní desetiminutovce následovala klidnější pasáž hry, ve které hra byla přerušována nepřesnostmi i fauly na obou stranách. Pozornost brankáře Hradce se snažili prověřit Frýdek s Valentou, ale jejich střely skončily mimo tři tyče. Až ke konci poločasu se ve větší šanci objevil Vašulín. Po centru zakončoval v pádu kopačkou a nechal vyniknout Vliegena, který vyrazil na roh. Z něho jsme branku neviděli a do kabin oba týmy odcházely za nerozhodného stavu 0:0.

Vstup do druhé půle vyšel našim fotbalistům na jedničku. Po rychlém brejku, který nastartoval centrem za obranu Pourzitidis, se trefil Imad Rondić. Dlouhý balón dokázal Valenta před brankářem ještě protečovat na úplně volného bosenského útočníka, jenž neměl problém a uklidil míč do sítě, 0:1. V 53. minutě mohl srovnat Smrž, ale jeho střelu zpoza vápna Vliegen vyrazil a následně libereckému brankáři pomohla obrana, která zamezila útočícím hráčům v dorážce.

Po inkasovaném gólu byl Hradec aktivnější a znovu zahrozil v 66. minutě. Hlavička Tursy směřovala pod břevno, kde nalezla ovšem pouze připravenou rukavici belgického gólmana. Na straně Slovanu využil rychlého brejku Tupta, po pádu hradeckého obránce se ocitl sám ve vápně, ale jeho zakončení prosvištělo pouze kousek od levé tyče. V další tutovce se slovenský útočník zjevil po přihrávce Frýdka. Tuptovi stačilo balón pouze tečovat do prázdné brány, ale skákavý míč ho trefil do stehna a místo v bráně skončil o pár centimetrů vedle.

Po rohovém kopu v 77. minutě šel hlavní sudí kontrolovat jeden ze soubojů. Po zhlédnutí záběru se ukázalo, že jeden z hráčů Hradce zahrál rukou a Slovan dostal šanci v podobě penalty. Té se ujal Victor Olatunji, nigerijský útočník nedal brankářovi šanci a zvýšil na rozdíl dvou branek, 0:2. O pár minut později se k rohovému kopu dostal Hradec Králové a po centru se dokázal prosadit Petr Kodeš, který se oprostil od bránícího hráče a snížil ranou z voleje na 1:2.

Pár minut před koncem zakončoval skvěle rozjetý brejk Olatunji. Dostal ideální přihrávku na hranici vápna, avšak z voleje nikým nehlídán pouze nastřelil Bajzu. V pětiminutovém nastavení kopal Hradec ještě roh, na který se přesunul do vápna i brankář „domácích“. Slovan dokázal závěr utkání ubránit, a když další z brejků neproměnil Červ, utkání skončilo 2:1 pro svěřence trenéra Kozla.

Stanislav Hejkal (FC Hradec Králové): „Po vítězství Slavie v Ostravě jsme vstoupili do utkání s tím, že nemůžeme vypadnout z prostřední skupiny. Zápas se hrál nahoru dolů a mohl klidně skončit 4:4. Nakonec skončil 1:2 pro soupeře. Do druhého poločasu jsme nastupovali s tím, že nesmíme hned zkraje inkasovat jako v Pardubicích, a přesně to se znovu stalo. Nezachytili jsme náběh Valenty a Liberec šel do vedení. Jednalo se o hrubou chybu obrany. Poté jsme si vytvořili lehký tlak, ale nevyrovnali Vašulínem na 1:1. Pak přišla penalta, zvedli jsme se, snížili na 1:2, ale nedokázali vyrovnat. Třeba si ještě s Libercem zahrajeme znovu v nadstavbě. Na tohoto soupeře nemáme štěstí. Za dva roky, co tu jsem, jsme ho ještě neporazili.“

Luboš Kozel (FC Slovan Liberec): „Myslím si, že to byl dramatický duel. První půle byla ještě taková spíše taktická, bez větších šancí. Remíza byla víceméně odpovídající. Myslím si, že zápas otevřel náš první gól těsně po půli. Výborně jsme to vyřešili míčem za obranu, což jsme chtěli, možná i častěji. Následně se to otevřelo a Hradec šel za vyrovnáním. Nám se nabízely prostory pro rychlé protiútoky, které jsme řešili někdy lépe, někdy hůře. Přesto jsme měli tři vyložené šance, Tupta, Olatunji, Červ... Když jsme odskočili na 2:0 z penalty za ruku, tak to vypadalo, že bychom mohli utkání dohrát v klidu. Ale vzápětí jsme dostali gól z rohu, což se nám stalo v posledních zápasech pokaždé. Je to momentálně naše slabina, měli bychom se na to asi více zaměřit, i když domácí výšku mají, jsou v tom nebezpeční. Dohrávalo se to hekticky až do konce. Tam jsme neukázali moc zkušeností, abychom to dohráli lépe. Dělali jsme hrozné ztráty a do posledního hvizdu to bylo otevřené. Já jsem strašně šťastný, že jsme to zvládli vítězně a potvrdili naši účast v prostřední skupině. Jsem rád za to, že už šestý zápas jsme odehráli bez porážky a dokázali se i v tomto mladém složení zvednout z naší nelehké situace.“