FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Ostrava - FCSL 0:1
14.05.2019

Slovan těžký zápas s Baníkem zvládnul! V závěru se trefil Mara a Slovan poskočil na páté místo

Liberec/Ostrava - Ve třetím kole nadstavby FORTUNA:LIGY čekal na Slovan pravděpodobně nejdůležitější zápas, který mohl zásadně rozhodnout o možnosti evropských pohárů v příští sezóně. Soupeřem byl pátý Baník, s kterým jsme naposledy v MOL Cupu prohráli. Ovšem dnes Slovan předvedl znovu velmi bojovný výkon a v závěru se trefil po rohu Kamso Mara, což ve výsledku znamenalo těsnou výhru 1:0.
N3, úterý 14.5.2019, 20:00
FC Baník Ostrava FC Baník Ostrava
0:1
(0:0)
FC Baník Ostrava: Laštůvka – Pazdera, Procházka, Stronati, Fleišman (C) – Fillo, Mešaninov, Jirásek (89. Šindelář), Holzer – R. Hrubý, Kuzmanović (69. Šašinka).

Náhradníci: Budinský – Šindelář, O. Šašinka, Lehnert, Bolf, Mooc, D. Buchta.

FC Slovan Liberec: Nguyen – Fukala, Kačaraba, Mara, Hybš – Sýkora (90+1. Karafiát), Breite (C), Nešický (72. Pešek), Potočný – Musa, Kozák (84. Pázler).

Náhradníci: Knobloch – Karafiát, Pázler, Pešek, Micovčák, Köstl, Koscelník.

Branky: 86. Mara

Žluté karty: 55. Kuzmanović, 90. Mešaninov, 90+3. Šašinka - 12. Musa, 58. Kozák, 70. Hybš

Rozhodčí: Matějček – Moláček, Myška.

Hned první akce Baníku vyvolala emoce, protože domácí reklamovali ruku Potočného ve vápně, rozhodčí ovšem ihned ukázal, že se pokutový kop kopat nebude. O něco aktivnější byli v úvodní části hráči Ostravy, kopali dva rohové kopy, ale ani jeden nedokázali využít. Zajímavě střílel na mokrém povrchu po chybě Nešického Hrubý, střela proplachtila mimo. Následně Slovan hru o něco zlepšil, dostal soupeře i pod mírný tlak, avšak střelu si nepřipsal. Ve 36. minutě zahrozil Holzer ze střední vzdálenosti, střela těsně před Nguyenem skočila, náš brankář dokázal vyrazit na roh.

Po dalším z ostravských centrů měl Nguyen problém, protože se mu do souboje přimotal Mara, nakonec vyboxovaný míč odkopl pryč Sýkora. Ve 42. minutě střílel z hranice vápna Nešický, střelu po zemi zakroutil mimo branku. Dobrou příležitost po sklepnutí míče od Kuzmanoviće spálil Holzer, střílel hodně vysoko nad branku. První polovina utkání Slovanu příliš nevyšla, znovu se mu nepovedlo ani vystřelit na bránu soupeře, i proto se odcházelo do kabin za stavu 0:0.

Baník si ihned ve 47. minutě vytvořil velký tlak a Nguyen se musel nadvakrát vyznamenat, nejprve pokryl střelu z vápna a následně i dorážku Holzera z velké blízkosti. Následně si šanci vytvořil i Slovan, Kačaraba vrátil centr do vápna a Kozák zakončoval, znovu mimo tři tyče. První naši střelu na branku si připsal Hybš a nebyl to špatný pokus, bohužel Laštůvka včas vyběhl a míč vyrazil. V 72. minutě nejvýše vystoupal Šašinka a mohl sám hlavičkovat, ostravský fotbalista zamířil vedle a nic z celé akce nebylo.

Přestože Slovan zlepšil pohyb a aktivitu, spíše zůstalo u náznaků šancí a Laštůvka příliš práce v bráně neměl. Nakonec výkon hráčů Liberce přinesl své ovoce. Po rohovém kopu se odrazil míč ke Kamsovi Marovi, který chladnokrevně zakončil pod břevno a poslal Slovan do vedení 1:0. Baník mohl rychle odpovědět, příležitostí měl v rychlém sledu hned několik, nejprve střílel Fillo, míč netrefil ideálně, ale odrazil se k Šašinkovi, toho dokázal ubránit Mara. Avšak nátlak nekončil, akrobaticky zakončoval Procházka a trefil břevno branky, Slovan se "zuby nehty" ubránil. Modří si výsledek pohlídali a z Ostravy vezou všechny tři body!

Bohumil Páník (FC Baník Ostrava): Taktika byla nedostat gól a věřili jsme, že ho naopak dáme. Myslím, že jsme měli lepší situace na vstřelení gólu, bohužel rozhodl jeden propadlý balón při standardní situaci. My jsme to tam potom ještě tlačili, taky jsme dali břevno, ale dnes nám nebylo přáno. Liberec neměl žádnou brankovou situaci, spíš obě strany hrály na to nedostat gól. Oni stáhli balón nahoru a pak nás obehrávali, to nás stálo hodně sil. Možná proto naše hra ve druhé půli nebyla optimální.

Zsolt Hornyák (FC Slovan Liberec): Uvědomovali jsme si, že je důležité dnes bodovat naplno, což se nám nakonec i podařilo. Bylo to oboustranně velmi opatrné, bojovné, hodně rozkouskované... V prvním poločase jsme se nedostali do tempa, ale jednoznačně jsme přijeli s cílem vyhrát, dostat se na pátou příčku a bít se o evropské poháry. Všichni si byli vědomi důležitosti tohoto zápasu, šli jsme za svým cílem. Myslím, že druhý poločas jsme hráli na jednu branku, až na závěrečný závar před Nguyenem. Drželi jsme míč podobně jako na Spartě, ale tentokrát se šťastným závěrem, "happy endem". Kamso Mara se trefil a zajistil nám důležité tři body.