FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Zlín 2:1
08.04.2023

Slovan v důležitém zápase porazil Zlín 2:1 a bere tři body

Adam Žatečka
Liberec - Fotbalisté Liberce ve 26. kole nejvyšší české soutěže hostili Zlín. Slovan byl lepším týmem, ale skóre bylo dlouho 0:0. Po Rondićově penaltě v 71. minutě se domácí dostali do vedení. V 87. minutě přidal druhý gól Victor Olatunji. Zlínu se podařilo snížit, ale hráči v modrém si vedení pohlídali. Slovan tak v důležitém zápase získal tři body.
26.kolo, sobota 8.4.2023, 16:00, Stadion u Nisy
2:1
(0:0)
FC ZlínFC Zlín
FC Slovan Liberec:

Vliegen - Plechatý (C), Prebsl (59. Fukala), Pourzitidis - Ndefe, Doumbia (89. Frýdek), Červ, Valenta (46. Olatunji), Ghali (89. Lehoczki) - Rondić, Tupta (83. Rabušic)

Náhradníci: Bačkovský - Lehoczki, Fukala, Michal, Lexa, Varfolomejev, Polyák, Frýdek, Kozák, Olatunji, Rabušic

FC Zlín:

Rakovan - Cedidla, Simerský, Hlinka, Procházka (C) (75. Balaj) - Drame, Didiba - Chanturishvili, Hrubý, Vukadinović (59. Fantiš, 64. Janetzký) - Kozák

Náhradníci: Dostál - Balaj, Bartošák, Fantiš, Janetzký, Jeřábek, Kolář, Kovinič, Reiter, Slončík

Branky: 71. Rondić, 86. Olatunji - 90+3 Cedidla

Žluté karty: 90. Frýdek - 76. Hlinka, 90+5 Kozák, 90+6 Hrubý

Rozhodčí: T. Klíma - J. Kubr, Z. Arnošt; VAR: L. Szikszay, AVAR: J. Hrabovský
Diváci: 1692

Domácí Slovan začal utkání netradičně. Kvůli prohranému losu musel hrát proti svému kotli už v prvním poločase. První nebezpečnější akci měli hráči v modrém. Po Valentově přiťuknutí ve vápně se k míči dostal Ahmad Ghali, ten následně spadl, ale penalta se nepískala. V desáté minutě se libereckým fanouškům připomněl Libor Kozák, když přímo před jejich zraky tvrdě narazil do Lukáše Červa. Valentův přímý kop pak skončil pouze v rukavicích zlínského brankáře. V 16. minutě se ve vápně ocitl opět Ghali. Dvakrát zasekl míč a dostal se ke střele, ta hosty ale neohrozila.

Zlín se k nebezpečnému útoku dostal až ve 20. minutě. Po centru z levé strany zůstal na zadní tyči osamocený Vukadinović, avšak zakončoval vysoko nad libereckou branku. Slovan byl více na balónu, ale šance nepřicházely a tak šlo spíše o boj ve středu pole. Ve 30. minutě se ke střele zpoza vápna odhodlal Lukáš Červ. Jeho pokus ale neměl dostatečnou razanci a brankář Rakovan si s ním poradil. Po nějaké době se k míči dostal i hostující Zlín. Po jednom z jeho útoků fauloval Červ a hosté mohli zahrávat přímý kop z nebezpečné pozice. Ten však nevyužili a míč skončil v zámezí.

Na samotném konci poločasu vystihl aktivní Ghali chybu jednoho z obránců a postupoval sám na gólmana. Toho se mu podařilo obejít, ale dostal se do špatného úhlu a tak si míč zasekl ještě jednou. Před prázdnou brankou čekal úplně volný Tupta. Nigerijský útočník se ale rozhodl zakončovat sám a jeho střela skončila vysoko nad. Poté se už nic nestalo a první poločas tak skončil 0:0.

Po začátku druhé půle se nad Libercem rozjasnilo, ale na výkony hráčů to žádný dopad nemělo a pokračovalo se ve stejném tempu. V rozmezí několika minut se o střelu pokoušel Tupta, ale ani jeden jeho pokus hosty nějak výrazně neohrozil. Padesátádevátá minuta udělala domácím fanouškům radost a to proto, že se na trávník dostal po dlouhém zranění Fukala, když vystřídal Prebsla.

V 68. minutě zápasu měl Slovan slibnou šanci. Tu táhl Olatunji, k míči se na vápně dostal Ghali a nabil Červovi. Liberecký středopolař udělal kličku a po souboji ve vápně spadl. Rozhodčí nejdříve nechal ve hře pokračovat, ale po shlédnutí videa ukázal na penaltový puntík. K míči se postavil Imad Rondić, přízemní střelou poslal Slovan do vedení a rozjásal domácí fanoušky. Bosenský útočník se radoval i za sedm minut, jeho branka ale kvůli ofsajdu neplatila.

Po vstřeleném gólu hrál Liberec stále aktivně a snažil se držet míč na svých kopačkách. Další šance přišla v 86. minutě a byla gólová. Rabušic s Doumbiou otočili hru na volného Červa, ten nahrál Rondićovi. Střelec prvního gólu si dal dobrý dotek a za obranou našel volného Victora Olatunjiho, který prostřelil zlínského brankáře mezi nohama. Situace byla opět přezkoumávána, ale branka nakonec platila.

Hosté ze Zlína se ale nechtěli vzdát a nakonec skórovali. Po rohu z levé strany se hlavou prosadil Martin Cedidla. Domácí hráči se sice dožadovali odpískání útočného faulu, branka ale platila. Fotbalisté v bílém chtěli vyrovnat, ale domácí hráči je už k žádné střele nepustili. Slovan tak vyhrál a po sedmi ligových kolech získal tři důležité body.

Luboš Kozel (FC Slovan Liberec): „Věděli jsme, že se jedná o velice důležité utkání. Myslím si, že to na nás, hlavně v první půli, bylo vidět, byli jsme zbytečně nervózní. Terén sice není úplně jednoduchý, ale my jsme hodně kazili a do koncovky jsme se moc nedostávali. Spíše jsme se prali sami se sebou. Byl jsem spokojený s tím, že jsme se vyrovnali s předností Zlína, což je rychlý protiútok. Mají na to typologicky velmi dobré hráče. Dnes jsme dali Plechatého doleva na Vukadinoviće, to fungovalo dobře. Dopředu jsme se museli zlepšit. Hodně nám pomohl Victor Olatunji, který přišel o poločase a náš výkon byl lepší. Bylo to spíše ubojované vítězství, ale za gólem jsme si šli. Nakonec myslím, že jsme zaslouženě vyhráli.“

Pavel Vrba (FC Trinity Zlín): „V prvním poločase hrála obě mužstva spíše opatrně. My jsme měli asi 4 šance, kdy jsme mohli jít do přečíslení, ale bohužel jsme to nedohráli. Druhý poločas se bohužel pro nás začal vyvíjet velice špatně. Potom co jsme dostali první branku se hřiště docela natáhlo a bylo tam více prostoru. Dostat takovéto góly jako dnes my, je obdivuhodné. Z mého pohledu naše velké chyby zapříčinily to, že jedeme z Liberce bez bodu.“