FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Groznyj - FCSL 1:2
12.07.2021

Slovan v přípravě porazil ruský celek Achmat Groznyj 2:1

Ondřej Marko
Liberec / Ottensheim - Tým Pavla Hoftycha odehrál už druhý přípravný zápas na herním kempu v Horním Rakousku. Soupeřem nám byl čečenský klub Achmat Groznyj. Konate nám dal branku již v sedmé minutě z pokutového kopu. Za 12 minut poté kopal další, tentokrát ji však brankář Vliegel úspěšně vyrazil. V druhé části první půle se Slovanu velmi dařilo, nejprve vyrovnal Havelka a poté se trefil Matoušek na konečných 2:1. Nutno dodat, že oba naše góly byly velmi pohledné.
Příp., pondělí 12.7.2021, 16:10, Ottensheim
FC Achmat Groznyj FC Achmat Groznyj
1:2
(1:2)
FC Achmat Groznyj:

Shelia - Lystsov, Nizhich, Bogosavats, Bystrov, Konovalov, Polyarus, Shvets, Utkin, Kharin, Konate

Náhradníci: Gudiev, Melikhov, Karapuzov, Semenov, Putcko, Aduev, Mikhalak, Sadulaev, Berisha, Ponse, Yanku, Uzhgin, Alsultanov, Adilkhanov, Kadyrov

FC Slovan Liberec:

Vliegen - Fukala (75. Bína), Chaluš, Kranthove, Mikula (70. Lehoczki - Havelka (70. Polyák), Gebre Selassie (60. Michal) - Koscelník (60. Gembický), Matoušek (60. Purzitidis), Mészáros (60. Nečas) - Rabušic (60. Faško)

Náhradníci: Pešl - Faško, Purzitidis, Rondić, Bína, Gembický, Lehoczki, Michal, Nečas, Polyák

Branky: 7. Konate – 32. Havelka, 37. Matoušek

Neproměněná penalta: 19. Utkin

Žluté karty: 6. Kranthove, 67. Michal

V úvodu duelu byl výrazně častěji na balónu náš ruský soupeř. Z nátlaku na naší bránu nakonec vytěžil faul ve vápně, který spáchal Kranthove. Sudí odpískal pokutový kop, jenž následně proměnil Mohamed Konate. Po vstřelené brance zůstal soupeř stejně aktivní a pokračoval v tlaku. Náš pokus o odpověď zakončoval Koscelník, kdy se po průnikové přihrávce dostal blízko brány. Kvůli velmi ostrému úhlu však trefil pouze boční síť. Čečenskému týmu nabídl sudí možnost zvýšit své vedení díky další penaltě, a to kvůli ruce Havelky. Kopu se ujal Utkin, avšak brankář Vliegen vystihl směr střely a vyrazil míč na roh. Hra byla následně opět spíše soubojová, šancí bylo k vidění velmi málo.

To se změnilo zhruba od 30. minuty. Nejprve zakončoval soupeř po rohovém kopu hlavou, nicméně ke gólu chybělo poměrně dost. Poté ovšem nastal řetězec našich šancí, ze kterých ve finále padla branka. Nejprve po výtečné přihrávce běžel sám na brankáře Havelka, nicméně jeho střela byla vykryta. Do odkryté brány mohl o chvíli později zakončovat Mészáros, avšak míč měl příliš daleko. Na konci řetězce stál Filip Havelka, který svou famózní střelou ze střední vzdálenosti skóroval.

Byl to opět Havelka, kdo se podílel na další brance. Tentokrát však místo střely centroval, přičemž odraženého míče se poté zmocnil Jan Matoušek a fantastickou střelou, zpoza šestnáctky, poslal Slovan do vedení 2:1. Jeho rána z první zapadla přímo do levého dolního rohu branky, brankář neměl sebemenší šanci. Do konce poločasu předvedl náš tým ještě další pěknou akci. Opět za ní stál Havelka, který zkusil překvapit ruského gólmana pohotovou střelou. Ten ji ovšem zvládl vyrazit na roh.

V úvodu druhého dějství se obraz hry poměrně vyrovnal, opět se do útoku dostával i náš soupeř. I přes několik střel na obě brány neměli brankáři nějakou výrazně těžší práci při jejich zneškodňování. Ovšem postupně se stával aktivnějším celkem spíše Achmat, naše obrana a brankář jej ale nepouštěla do žádných větších příležitostí. Hra byla celkově plná nepřesností z obou stran. Pěknou souhru předvedl Purzitidis s Gembickým. Řecký hráč předal míč Gembickému, který pěkně vypálil, avšak mimo tři tyče. Závěr zápasu už nijak zdramatizován nebyl, Slovan zvítězil 2:1.

Pavel Hoftych (FC Slovan Liberec): „Výsledkově jsme s dnešním zápasem velmi spokojeni. Je pravda, že jsme se dnes velmi pomalu rozjížděli, protože jsme včera a předevčírem měli opravdu hodně těžké tréninky. Chtěli jsme vidět kluky, jak budou reagovat v zátěži. Musíme říct, že těch 15-20 minut jsme byli opravdu horším týmem. Byli jsme pomalejší, dostali jsme gól z penalty. Pak nás Olie (Vliegen, pozn. red.) podržel, když chytil druhou penaltu. To si myslím, že byl takový impuls a od té doby jsme se zlepšili. Hráči se rozběhali a pak si myslím, že jsme byli rovnocenným týmem. Dali jsme dva hezké góly. Jeden po autu, odraženém na vápno, který krásně trefil Havelka k tyči. Druhá branka velmi podobná, Matoušek také krásně trefil z vápna po rohu. Pokud jsou soupeři vyrovnaní, jako třeba dneska, tak jsou standardní situace velmi důležité. Proto jsme se na ně zaměřili i v tréninku. Za nás z tohoto pohledu spokojenost.“