FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Slovácko - FCSL 1:2
28.08.2022

Slovan vybojoval vítězství 2:1 v těžkém utkání na Slovácku

Uherské Hradiště/Liberec - Svěřenci trenéra Kozla jeli na dalekou cestu do Uherského Hradiště, kde na ně čekalo domácí Slovácko posilněné úspěchem v podobě postupu do základní skupiny Evropské konferenční ligy. Na konci první půle otevřel skóre Theodor Gebre Selassie, poté byl vyloučen domácí Daníček. Na začátku druhého poločasu využil přesilovku Mick van Buren a za domácí snížil ze sporné penalty Mihálik. Zbytek zápasu liberečtí hráči odbojovali a připsali si cennou výhru 2:1.
5.kolo, neděle 28.8.2022, 16:00, Městský fotbalový stadion Miroslava Valenty
1.FC Slovácko 1.FC Slovácko
1:2
(0:1)
1.FC Slovácko: Nguyen - Tomič (81. Reinberk), Kadlec (C), Šimko, Doski - Kohút (46. Holzer), Daníček, Levin (57. Trávník), Havlík, Sinyavskiy (74. Petržela) - Kozák (57. Mihálik)

Náhradníci: Fryšták - Hofmann, Holzer, Trávník, Petržela, Brandner, Kalabiška, Reinberk, Šašinka, Mihálik

FC Slovan Liberec: Vliegen - Gebre Selassie (C), Talovjerov, Plechatý (76. Prebsl) - Červ, Varfolomejev (59. Mara) - Mikula, Frýdek (85. Pourzitidis), Matoušek (76. Višinský), Preisler (59. Mészáros) - van Buren

Náhradníci: Stejskal - Prebsl, Pourzitidis, Fukala, Mara, Polyák, Mészáros, Kozák, Višinský, Rabušic, Rondić

Branky: 64. Mihálik - 45. Gebre Selassie, 50. van Buren

Žluté karty: 16. Levin, 34. Havlík, 70. Šimko - 26. Varfolomejev, 41. Preisler, 70. Mikula, 82. Frýdek

Červené karty: 45+2. Daníček

Rozhodčí: Radina - Váňa, Černoevič; VAR: Zelinka, AVAR: Podaný

Diváci: 4432

Slovan se hned v úvodu usadil na útočné polovině. Z rohových kopů ale bránu nakonec neohrozil. Poté se hrálo delší dobu bez výraznějších šancí na jedné či druhé straně. V 18. minutě mělo Slovácko první velkou šanci, když se míč po rohovém kopu odrazil k Vlastimilu Daníčkovi, který naštěstí z bezprostřední blízkosti bránu minul. Domácí byli mírně aktivnějším týmem a dostávali se k pokutovému území Liberce. K ohrožení Vliegena ale nedošlo. Ve 35. minutě si na hranici velkého vápna zpracoval míč van Buren a vystřelil. Herní artikl letěl vysoko nad. Vzápětí se na druhé straně hřiště dostal k dorážce Kohút. Ani on bránu netrefil.

Pět minut před pauzou mělo Slovácko výhodu přímého kopu z velmi dobré pozice vedle pokutového území. Havlík svůj centr hodně přetáhl. O chvíli později si našel centr Libor Kozák. Místo střely volil sklepnutí zpět, což se ukázalo jako špatné řešení pro domácí. Ani Kadlecovo prodloužení hlavou o pár okamžiků později nenadělo Vliegenovi větší potíže. Belgický brankář si míč ze vzduchu pohodlně sebral. V poslední minutě první půle byl u autové čáry faulován Mick van Buren. Christian Frýdek poslal centr na zadní tyč, Lukáš Červ jej vrátil před bránu, kde vyplaval úplně osamocený kapitán Theodor Gebre Selassie a otevřel skóre utkání. V nastaveném čase ještě fauloval Daníček unikajícího Matouška a jelikož se jednalo o poslední hráče Slovácka, viděl za tento zákrok červenou kartu.

Na začátku druhé půle mířil k tyči van Buren. Střela ale neměla velkou razanci a Nguyen míč chytil. V 50. minutě se hnali Christian Frýdek a van Buren ve dvou proti jednomu obránci, kterého nizozemský útočník svým pohybem odtáhl. Frýdek vystřelil, jeho pokus Nguyen ještě vyrazil, ale na dorážku Micka van Burena už byl krátký a Slovan šel do dvougólového vedení. Slovácko se ale nevzdalo a hned o minutu později musel předvést Vliegen skvělý zákrok proti hlavičce Libora Kozáka. I nadále se hrálo ve velkém tempu. Mick van Buren se dostal do další šance, už byl ale příliš blízko brankáři a nedokázal jej přehodit. Po hodině hry se po kombinaci dostal ke střele Doski. Vliegen si s jeho tvrdou ranou doprostřed poradil.

V 64. minutě upadl ve vápně po kontaktu s Plechatým Michal Trávník a sudí Radina po chvíli váhání ukázal na značku pokutového kopu. Jednalo se minimálně o sporný verdikt hlavního rozhodčího. K míči se postavil střídající Ondřej Mihálik a střelou k tyči snížil na rozdíl jediné branky. Slovácko to nakoplo a další minuty se tlačilo víc a víc před bránu Vliegena. Hráči Slovanu ale tento tlak ustáli. Naopak Matoušek měl v 75. minutě dobrou pozici na zvýšení náskoku. Bránu však minul.

Vzápětí se na druhé straně odhodlal ke střele z dálky Tomič a moc nescházelo, aby míč skončil v síti. I přestože měl Slovan výhodu jednoho muže v poli, Slovácko se hnalo za vyrovnáním. V 89. minutě napálil Reinberk z úhlu přední tyč. V dlouhém sedmiminutovém nastavení to naši hráči odehráli zkušeně a po bojovném výkonu odvezli z Uherského Hradiště všechny tři body za výhru 2:1.

Martin Svědík (1. FC Slovácko): První poločas jsme nezačali špatně. Obě mužstva pozorně bránila a dění hry bylo spíše ve středu pole. Celý zápas jsme nebyli dostatečně důrazní a kvalitní v soupeřově šestnáctce. Souviselo to i s centrovanými balony do vápna. To bylo špatné už v prvním poločase. Zápas ovlivnily dvě situace. První byla standardní situace na konci první půle. Další, že jsme hned za minutu dostali červenou kartu. Těmito individuálními chybami jsme pustili soupeře do vedení. Na začátku druhého poločasu soupeř využil brejku po nepochopitelné přihrávce Sinyavského do středu pole. Nemůžu mužstvu vytknout kvalitu ani nasazení, protože i v deseti jsme soupeře přehrávali. Z našeho tlaku pak pramenila penalta. Zápas se ale lámal na konci prvního a začátku druhého poločasu.

Luboš Kozel (FC Slovan Liberec): Doufali jsme, že Slovácko nebude po čtvrtečním utkání ve stoprocentní kondici. Myslím si, že jsme toho využili a díky tomu si vezeme tři body. Chtěli jsme hrát aktivně. Vstup do zápasu se nám povedl. Přibližně do 30. minuty jsme ho měli pod kontrolou. Domácí nevystřelili na bránu. Od 30. minuty jsme kazili více. Nicméně před půlí se nám podařilo dát gól a minutu na to si vynutili červenou kartu pro soupeře, což určilo ráz druhého poločasu. Vstup byl od nás opět dobrý a aktivní. Dali jsme druhou branku a měli ještě jednu šanci. Vyvíjelo se to tak, že se nám nemůže skoro nic stát. Pak ale přišla penalta, která vrátila Slovácko do hry a s námi trochu zacloumala. Domácí střídali tak, že na hřiště přicházela kvalita a i když jsme měli o jednoho hráče navíc, nedokázali jsme udržet balon. K tomu jsme museli nuceně střídat a nemohli vyměnit hráče. kteří by nám pomohli do brejků. Soustředili jsme se tak hlavně na defenzivu a i díky štěstí při tyči v závěru to uhráli.