FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Sparta - FCSL 2:1
18.02.2024

Slovan nezachytil začátek druhé půle a Spartě podlehl na jejím hřišti těsně 1:2

Praha/Liberec - Svěřenci Luboše Kozla chtěli využít velké rotace v sestavě Letenských, ke které sáhli po čtvrtečním duelu Evropské ligy. Po přestávce však inkasovali dvě rychlé branky z kopaček Haraslína a Olatunjiho. Střídající Horský ještě vrátil Slovanu naději, ale ze závěrečného tlaku bohužel vyrovnání nepřišlo.
21.kolo, neděle 18.2.2024, 18:00, epet ARENA
AC Sparta Praha AC Sparta Praha
2:1
(0:0)
AC Sparta Praha: Vindahl – Vydra, Panák, Krejčí (C) – Wiesner, Sadílek (78. Kairinen), Solbakken, Pešek (46. Ryneš) – Birmančević, Olatunji (83. Kuchta), Haraslín (65. Tuci)

Náhradníci: Vorel – Sørensen, Vitík, Preciado, Ševčík, Laçi, Karabec, Kairinen, Ryneš, Kuchta, Tuci

FC Slovan Liberec: Bačkovský - Prebsl, Chaluš, Mikula (C) - Penner (66. Fukala), Žambůrek (55. Varfolomejev), Doumbia (78. Višinský), Preisler - Kok (78. Rabušic), Kulenović (66. Horský), Tupta

Náhradníci: Vliegen - Fukala, Lehoczki, Govaers, Kop, Varfolomejev, Višinský, Horský, Rabušic

Branky: 47. Haraslín, 49. Olatunji - 68. Horský

Žluté karty: 24. Pešek, 84. Wiesner - 79. Horský

Rozhodčí: Všetečka - Hájek, Kubr; VAR: Radina, AVAR: Pečenka

Diváci: 16829

Hned po 62 vteřinách se po promáchnutí Mikuly dostal ke střele domácí Birmančević. Branku ale minul. Vzápětí se snažil Olatunji z úhlu centrovat a možná přehodit Bačkovského. Ten si míč ze vzduchu stáhl. Na druhé straně hledal Kulenović po rychlém protiútoku Koka. Jenže nizozemský útočník na přihrávku těsně nedosáhl. Po velice hektické první pětiminutovce se hra lehce uklidnila. V 11. minutě pak táhl Tupta protiútok tři na dva. Klíčovou přihrávku na volného Koka bohužel zastavil sparťanský kapitán Krejčí.

Po dalších osmi minutách se po navedení míče na pravou nohu dostal k zakončení uzdravený Haraslín. Jeho pokus doprostřed brány Bačkovského příliš nevystrašil. Na druhé straně vyrazil Preislerovu dělovku domácí brankář Vindahl. První obrovskou šanci si připsal Sadílek, který se ocitl po rohovém kopu tváří v tvář našemu brankáři. Bačkovský ale pokus podél těla fantasticky vyrazil nohou. Hra se opět rychle přesunula na druhou stranu, kde střílel z levé strany Tupta na přední tyč. Vindahl byl na místě včas. Brankáři byli v permanenci. Peškův technický pokus na zadní tyč vytáhl Bačkovský konečky prstů na roh.

Po podklouznutí Sadílka ve 32. minutě šli naši hráči tři na tři. Kulenović to vzal na sebe, ale mířil mimo. Vzápětí chyboval Panák a míče se chopil Tupta. Střelou z bezprostřední blízkosti trefil Vindahla do hlavy. Ani Pennerova střela z úhlu neprošla až do sítě. Domácí brankář balon opět vyrazil. Následující protiútok zakončoval Haraslín. Bačkovský opět vyškrábl střelu těsně vedle vzdálenější tyče. Ve velmi pohledném prvním poločase už žádná vyložená šance k vidění nebyla. Do kabin se tak šlo za bezbrankového stavu.

Slovan měl hororový vstup do druhého poločasu. Po ztrátě na útočné polovině se hra rychle otočila. Balon se dostal až k Lukáši Haraslínovi, který otřel střelu o skluzujícího Prebsla a poprvé v utkání rozvlnil síť - 1:0 pro Spartu. Tribuny epet ARENY ještě nepřestaly oslavovat první branku, když se k balonu dostal svým typickým důrazem Victor Olatunji a přidal druhou branku Letenských - 2:0. Po dvou rychlých gólech se hra přeci jen uklidnila. Na další velkou šanci se čekalo do 60. minuty, kdy střídající Matěj Ryneš málem přerazil břevno dělovkou z první.

Zdálo se, že Sparta drží otěže utkání pevně ve svých rukách, ale opak byl pravdou. Trenér Luboš Kozel poslal na hřiště Filipa Horského, který po krátkém pobytu na hřišti snížil z rychlého protiútoku na 1:2 z pohledu Slovanu. V 74. minutě naše obrana ztratila míč a Sadílek se dostal opět sám před Bačkovského. I tentokrát vyšel ze vzájemného souboje jako vítěz brankář Slovanu. Liberec se nevzdával. Deset minut před koncem se po vyhraném souboji dostal ke střele na bližší tyč Tupta. Domácí brankář střelu vyrazil na roh. Svěřenci trenéra Kozla se tlačili za vyrovnáním. Višinský pálil z voleje na hranici velkého vápna nad.

Ani Tuptova technická střela zpoza vápna se mezi tři tyče nevešla. Horský mohl být libereckým hrdinou, když minutu před koncem sedmiminutového nastavení těsně přestřelil Vindahlovu bránu. V nervózním závěru Sparta rozkouskovala hru a do žádné další šance hráče v modrém nepustila. Liberec tak po velmi bojovném výkonu padl na půdě lídra soutěže 1:2.

Brian Priske (AC Sparta Praha): Liberec je dobrý tým, který hraje dobrý fotbal. Má také kvalitní hráče, kteří vám znepříjemní hru. Byli jsme ale lepším týmem v mnoha ohledech. Vstřelené góly pak změnily ráz hry a měli jsme zápas pod kontrolou. Jenže inkasovaná branka vrátila Liberec do hry. Poté jsme udělali nějaká špatná rozhodnutí, kterými jsme si zkomplikovali závěr utkání.

Luboš Kozel (FC Slovan Liberec): Během prvního poločasu jsme mohli nějaké brejkové situace vyřešit lépe. Kdybychom se dostali do vedení, Sparta by to měla samozřejmě o dost těžší. Kluci byli po prvním poločase odhodlaní. Během prvních pěti minut druhé půle jsme ale zápas ztratili. Bohužel jsme udělali jednu chybu v přechodové fázi, ztratili míč a dostali první gól. Než jsme se z něho vzpamatovali, dostali jsme druhý. Po přestávce se ukázala kvalita soupeře, kdy jsme po inkasovaných gólech vypadli ze hry přibližně do 65. minuty. Jsem rád, že jsme do zápasu vrátili. V závěru jsme Spartu přimáčkli na jejich stadionu tak, jak už jsem dlouho neviděl.