FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Č. Budějovice 1:0
05.11.2023

Slovan porazil v deštivém utkání České Budějovice. Výhru 1:0 vystřelil Kulenović

Martin Soukup
Liberec - Do deštivého utkání naskočil liberecký Slovan i s Lukou Kulenovićem, jenž se vrátil do základní sestavy po zranění. A právě chorvatský útočník byl u jediného zásahu, kdy po přihrávce Preislera uklidil míč do odkryté branky. Slovan tak mohl slavit hubenou výhru 1:0.
14.kolo, neděle 5.11.2023, 15:00, Stadion U Nisy
1:0
(0:0)
SK Dynamo Č. BudějoviceSK Dynamo Č. Budějovice
FC Slovan Liberec: Bačkovský – Mikula (C), Chaluš, Pourzitidis (46. Prebsl) – Ghali (59. Višinský), Červ, Žambůrek, Frýdek (76. Fukala), Preisler – Kulenović (87. Rabušic), Tupta (87. Horský).

Náhradníci: Vliegen – Prebsl, Fukala, Varfolomejev, Višinský, Penner, Hudák, Horský, Okoh, Rabušic.

SK Dynamo Č. Budějovice: Šípoš – L. Havel (C), Králik, Nikl (46. Alli) – Čermák, P. Hellebrand (87. Osmančík), Sladký, Trummer – Hubínek, Suchan – Skalák (69. Adediran).

Náhradníci: Janáček – Broukal, Dejanović, Adediran, V. Hora, Osmančík, Alli.

Góly: 63. Kulenović (Preisler)

Žluté karty: 7. Pourzitidis, 71. Višinský – 10. Suchan

Rozhodčí: Machálek – Podaný, Antoníček; VAR: Berka, AVAR: Pechanec.

Diváci: 1827

První šanci si vytvořili liberečtí fotbalisté. Po centru Frýdka se mohl prosadit Kulenović. V těsném prostoru ale nezvládl umístit svou hlavičku mezi tři tyče. Následně přišel do vápna další centr, tentokrát z druhé strany. Brankáři Šípošovi vypadl míč z rukavic a blízko k dorážce byl Preisler. Slovenský gólman ale stačil balon pokrýt. Ve 13. minutě se v šanci ocitl Sladký. Jeho přízemní střela skončila pět metrů od branky Bačkovského.

O deset minut později se v šanci objevil opět Kulenović, jenž po centru Mikuly mohl skórovat hlavou. Brankář Šípoš ale chytl míč do náručí a nedal chorvatskému forvardovi šanci. Ve 35. minutě se mohli radovat hráči Dynama. Ne ovšem na dlouho. Gól, který vstřelil Jiří Skalák, nebyl po intervenci VARu uznán. Budějovický útočník se nacházel v ofsajdu.

Vzápětí se do velké příležitosti dostal Ghali, ten nedokázal nastavit nohu tak, aby se mohl gólově radovat a centr Kulenoviće tak prosvištěl vápnem Jihočechů. Před přestávkou se ještě do úniku po pravé straně dostal Kulenović, míč však skončil vysoko nad brankou hostí. V první půli se už nic nestalo, a tak se šlo do kabin za stavu 0:0.

Do druhé půle vyběhli lépe hráči Slovanu. Preisler si naběhl na přihrávku na hranici pokutového území a vyslal nebezpečnou střelu pod břevno. Šípoš ale předvedl dobrý zákrok. Poté z přímého kopu střílel Čermák, domácí brankář si se skákavým míčem poradil. V 55. minutě si s nakopnutým balonem poradil Žambůrek a individuální akcí se prodral až do vápna hostů. Míč mu však utekl od nohy a Šípoš si v klidu poradil.

Po hodině hry vyslal do vápna centr z levé strany Preisler. Na Červa byl míč příliš vysoko, a tak z toho ohrožení branky nebylo. V 63. minutě se mohlo domácí publikum radovat. Preisler našel přihrávkou Luku Kulenoviće, jenž si ještě poradil s budějovickým obráncem a vstřelil gól do odkryté branky. O pár minut později kopal Liberec zajímavý přímý kop, ke kterému se postavil Tupta. Ten ale přestřelil jak zeď soupeře, tak i brankovou konstrukci.

Deset minut před koncem základní hrací doby zahrozil střídající Alli. Po přihrávce obešel hráče a zkoušel zakončit na přední tyč. Tam byl ovšem připravený Bačkovský. V 90. minutě se k odraženému míči dostal Trummer, jenž vyslal ránu na domácího brankáře. Ten ale zasahovat nemusel, balon skončil kousek vedle levé tyče. Ani další budějovické snažení ke gólu nevedlo. Slovan tak vydřel hubenou výhru 1:0.

Luboš Kozel (FC Slovan Liberec): Myslím si, že to bylo nejtěžší utkání za poslední dobu, protože jsme si všichni přáli, abychom to zvládli vítězně. Věděli jsme, že budou namotivovaní, že to nebude jednoduché. Pohled na tabulku klame v tom, že ten soupeř umí hrát fotbal. Ukázal to i na Spartě, kde byli 30 minut lepší než Sparta. První poločas jsme nehráli dobře do defenzívy. Trochu nás překvapili tím rozestavením. Hráli trochu jinak, než jsme čekali. Dělalo nám to problémy, proto jsme museli reagovat. Směrem dopředu jsme dnes moc dobře nehráli, byli jsme nepřesní, někdy hektičtí. Přesto jsme měli asi trochu lepší šance, než soupeř, i když tam měli ten neuznaný gól. Myslím, že nám prospěla změna na čtyři obránce. Jsem rád, že to mužstvo odpracovalo, a to hlavně dozadu. Dneska těsné, ale cenné vítězství.

Marek Nikl (SK Dynamo České Budějovice): Těžko se to hodnotí. Jsem strašně zklamaný z výsledku, protože si myslím, že jsme tu předvedli dobrý výkon. Kluci makali, dobře k tomu zápasu přistoupili. Jediné, čeho můžeme litovat je, že jsme byli málo nebezpeční. Ke konci jsme si možná trochu i zasloužili nějaký ten gól. Bohužel jsme dostali branku po situaci, kde se řešil ještě ofsajd. Sám si ještě myslím, že tam před touto situací byl ještě otočený aut, ale to už je dávno pryč. Už to nezměníme.