FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Sparta 0:2
03.09.2023

Slovan se nedokázal proti Spartě prosadit a prohrál 0:2

Martin Soukup
Liberec - V sedmém ligovém kole české nejvyšší soutěže čekal svěřence Luboše Kozla náročný duel se Spartou Praha. Letenští po dvou gólech Lukáše Haraslína, který se trefil ze dvou téměř totožných situací, zvítězili na půdě Liberce 0:2. V základní sestavě si odbyla debut naše nová posila z dánského Viborgu Jan Žambůrek.
7.kolo, neděle 3.9.2023, 15:00, Stadion U Nisy
0:2
(0:0)
AC Sparta PrahaAC Sparta Praha
FC Slovan Liberec: Vliegen – Prebsl (75. Penner), Chaluš, Pourzitidis – Mikula (C), Červ (75. Hudák), Doumbia, Žambůrek, Ghali (75. Preisler) – Kulenović (75. Rabušic), Tupta (90. Lehoczki).

Náhradníci: Bačkovský – Lehoczki, Govaers, Fukala, Preisler, Varfolomejev, Lexa, Hudák, Penner, Rabušic.

AC Sparta Praha: Vindahl – Sörensen, Vitík, Krejčí ml. (C) – Pešek (46. Wiesner), Sadílek (83. Laci), Kairinen, Zelený – Kuchta (83. Sejk), Olatunji (59. Haraslín), Birmančević (90. Ševčík).

Náhradníci: Vorel, Nalezinek – Wiesner, Panák, Gomez, Pavelka, Haraslín, M. Ševčík, Laçi, Ryneš, Sejk.

Branky: 69. Haraslín (Kuchta), 77. Haraslín (Zelený)

Žluté karty: 44. Červ (LIB), 61. Prebsl (LIB), 66. Pourzitidis (LIB), 67. Luboš Kozel (LIB) – 44. Zelený (SPA), 50. Olatunji (SPA)

Červené karty: 87. Pourzitidis (LIB)

Rozhodčí: Szikszay – Hrabovský, Volf; VAR: Radina, AVAR: Hájek

Diváci: 7627

Do zápasu nastoupila lépe Sparta, když si vytvořila několik slibných šancí. Nejprve střílel z otočky Olatunji, ten ale branku přestřelil. V další palebné pozici byl Pešek, který však svou střelu trefil dva metry vedle. V 19. minutě se dostal Chaluš po rohovém kopu k hlavičce, kterou ještě prodloužil za sebe, kde stál Kulenović. Ten ale na balon nedosáhl a pro míč si došel Vindahl. Vzápětí prošel k pokutovému území Tupta, který ještě nabyl Žambůrkovi. Nová posila ale svou střelu vyslala vysoko nad hostující branku.

V další akci se předvedl Kulenović, který svou tvrdou střelou polekal sparťanský kotel za brankou. Jeho pokus totiž mířil do šibenice brankáře Vindahla. Ten musel tvrdou ránu vyrazit na rohový kop. Ve 43. minutě měla Sparta k dispozici svůj další roh, po kterém Liberec dokázal nejdříve odvrátit míč do bezpečí. To ale jen na chvíli. Sparta vyslala do vápna modrobílích další centr, ze kterého mohl hlavičkou zakončit Olatunji, balon ale netrefil. V prvním poločase se už nic nestalo, a tak se šlo do kabin za stavu 0:0.

Na začátku druhého poločasu vyslal nebezpečný centr do vápna Birmančević, ten ale proskákal do zámezí. Na druhé straně mohl udeřit Chaluš, jenž si na centr ze strany doběhl až na penaltový puntík. Volejem však přestřelil branku. V 54. minutě se z rohového kopu mohl prosadit Červ. Jeho excelentní volej musel vyrazit Vindahl na další roh. V 62. minutě se ke standardní situaci postavil Birmančević. Jeho přímý volný kop musel Vliegen vyrážet ze své šibenice. Následně se do míče opřel Haraslín, který svou tvrdou ránou z první minul libereckou branku o pár centimetrů.

V 68. minutě se do úniku dostal Lukáš Haraslín, který ještě oklamal libereckého brankáře a do prázdné branky zakončil přesně - 0:1. Následně se Sparta dostala do další velké příležitosti, ve které se objevil Zelený. Skvělým zákrokem se ale předvedl Vliegen, jenž zabránil letenským skórovat podruhé. V 78. minutě se do dalšího úniku po křídle dostal znovu Lukáš Haraslín, ten obstřelil Vliegena podobně jako u prvního gólu a mohl slavit druhou vstřelenou branku.

V 87. minutě viděl Pourzitidis druhou žlutou kartu a musel předčasně opustit hrací plochu. Slovan i přes snahu vstřelit alespoň jednu branku nedokázal Spartu zahrozit natolik, aby domácí tým dokázal skórovat. Utkání tak skončilo výsledkem 0:2.

Luboš Kozel (FC Slovan Liberec): Myslím si, že do šedesáté minuty jsme podali velmi slušný výkon. V první půli to bylo defacto vyrovnané utkání. Dobře jsme bránili, snažili jsme se Spartu atakovat celkem vysoko, aby se nemohla dostat ke své hře. To se nám celkem dařilo a myslím si, že to bylo v první půli velmi vyrovnané. My jsme tam měli nějaké šance, ale to naše zakončení je naší slabinou. Naše nejlepší pasáž byla po půli okolo 60. minuty, když jsme tam měli plno standardních situací. Tam se to asi lámalo. Kdybychom třeba vstřelili branku, tak bychom se třeba prosadili. Sparta tam měla také hned několik šancí. My jsme tam udělali dvě, tři individuální chyby na vlastní polovině. Sparta toho dokázala využít a dostala se do vedení. V tu chvíli to bylo pro nás těžší, chtěli jsme tomu dát nový impulz čtyřmi střídáními, ale bohužel asi minutu nato opět z laciné chyby z uklouznutí dostaneme druhou branku a tím bylo po zápase.

Brian Priske (AC Sparta Praha): Jsem rád za tři body, byl to těžký zápas. Liberec má kvalitní mužstvo. Vždy se na nás dobře připraví, takže jsme rádi, že jsme dokázali vyhrát. Slovan dnes bránil velice kvalitně. My jsme hráli dobře na balonu, měli jsme tam několik dobrých šancí. Ke konci nám už ubývala trochu energie i kvalita na míči. Museli jsme to střídáním trochu rozhýbat. Druhý poločas jsme byli silnější a dokázali jsme vstřelit dva góly.