FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Zlín 5:3
09.12.2023

Slovan v domácím zápase přestřílel Zlín v poměru 5:3

Adam Žatečka
Liberec - V posledním domácím zápase tohoto kalendářního roku přivítal Slovan zlínské ševce. Slovan začal aktivně, když se prosadili Žambůrek a po něm Frýdek z penalty. V první půli ještě snižoval Tkáč. Druhý poločas začal klidněji, ale nakonec bylo k vidění dalších pět gólů. Za Liberec se postupně prosadili Pourzitidis, Červ a Rabušic. V týmu hostí snižovali Didiba a Vukadinovič. Slovan díky tomu zvítězil 5:3 a odskočil na 3 body od 9. místa.
18.kolo, sobota 9.12.2023, 15:00, Stadion u Nisy
5:3
(2:1)
FC ZlínFC Zlín

Bačkovský - Mikula (C), Chaluš, Pourzitidis - Fukala, Červ (83. Červ), Žambůrek, Preisler (66. Ghali) - Frýdek (66. Višinský), Kulenović (75. Horský), Tupta (75. Rabušic)

Náhradníci: Vliegen - Lehoczki, Polyák, Varfolomejev, Doumbia, Penner, Ghali, Višinský, Okoh, Horský, Rabušic

FC Zlín:

Dostál - Cedidla, Černín, Didiba, Čelůstka - Tkáč (74. Simerský), Janetzký - Fantiš (C) (46. Dramé), Bužek (59. Žák), Slončík (79. Reiter) - Vukadinović

Náhradníci: Rakovan - Švach, Ndiaye, Kovinić, Simerský, Bartošák, Žák, Reiter, Dramé

Branky: 7. Žambůrek, 27. Frýdek (z pen.), 63. Pourzitidis, 78. Červ, 90. Rabušic - 36. Tkáč, 87. Didiba, 90+3 Vukadinovič (z pen.)

Žluté karty: 31. Slončík, 40. Janetzký, 60. Cedidla, 62. Černín, 90. Didiba

Rozhodčí: V. Zaoral - R. Dresler, R. Kotík; VAR: T. Klíma; AVAR: J. Hrabovský

Diváci: 1052

První zakončení přišlo v šesté minutě z kopaček Červa. Ta gólová sice ještě nebyla, ale za okamžik se liberečtí už radovali. Christian Frýdek na pravé straně velkého vápna předal míč Fukalovi. Krajní obránce přesným centrem do vápna našel hlavu nabíhajícího Jana Žambůrka a ten rozvlnil síť. Zanedlouho přiletěl do vápna další Fukalův nebezpečný centr. Dostál si s ním poradil. Dobrý start potvrdil i Preislerův centr, který našel Kulenoviće. Vytáhlý forvard však mířil pouze na břevno.

Po chvíli, kdy se spíše kombinovalo, přišla další liberecká akce. Christian Frýdek si ve vápně narazil míč s Tuptou a následně byl faulován, takže byl nařízen pokutový kop. Sám faulovaný hráč si vzal míč a chladnokrevně proměnil, když střelou do levého spodního rohu nedal Dostálovi šanci. Po třiceti minutách hry se poprvé musel vyznamenat Bačkovský, kterého ranou zpoza vápna protáhl libereckého brankáře. Poté už Zlínští skórovali. Dlouhý míč z hloubi pole dostal Cedidla až na Davida Tkáče, který si poradil a snížil skóre utkání. Více se toho v prvním poločase nestalo a do kabin se tak šlo za stavu 2:1 pro domácí.

Druhá půle začala poněkud klidněji než ta první. Hrálo se ve středu pole a docházelo ke spoustě faulům ze zlínské strany. Po jednom takovém rozehrával přímý kop Frýdek. Dobrý centr se odrazil k Mikulovi, který vystřelil levačkou. Jeho střelu dokázal patou prostrčit Marios Pourzitidis až za Dostálova záda a vrátil tak Slovanu dvoubrankové vedení. Liberec nepolevoval a dále útočil. V 78. minutě se na tribunách opět slavilo. Horský vysunul Višinského, který skvělou přihrávkou předložil míč na zadní tyč, kde čekal Lukáš Červ a ten už měl snadnou práci.

V ofenzivním fotbale pokračoval i Zlín. Po centru z levé strany se po krásné střele dokázal prosadit Joss Didiba. Ani liberečtí neřekli poslední slovo. Ghali na levé straně posunul míč na Pourzitidise, který přesnou přihrávkou našel Michaela Rabušice. Liberecký kapitán tak opět rozveselil domácí fanoušky. Poslední akce zápasu se udála ve vápně Slovanu. Střelu Janetzkého zastavil rukou Matěj Chaluš a znovu byla nařízena penalta. K té se postavil Vukadin Vukadinovič a dloubáčkem stanovil výsledek na 5:3. Poslední domácí utkání tohoto roku tak skončilo výhrou našeho týmu, doprovázené gólovou podívanou

Luboš Kozel (FC Slovan Liberec): „Měli jsme dobrý vstup do zápasu, dostali jsme se zaslouženě do vedení. Po druhé brance jsme si mysleli, že už je hotovo a začali jsme vymýšlet blbosti a soupeř se dostal do hry. To jsem nebyl spokojený. Úvod druhé půle byl takový nervózní, takže z tohoto pohledu byl pro nás ten třetí gól velmi důležitý. Pak byla pasáž, kdy jsme hráli velmi dobře, dali jsme gól na 4:1. V závěru jsme nebyli tolik důslední dozadu a dostali jsme dvě laciné branky, což mě mrzí. Myslím, že vítězství bylo zasloužené a jsme za něj rádi, protože jsou to ošidné zápasy a my jsme potřebovali potvrdit předchozí výsledky. “

Bronislav Červenka (FC Zlín): „Do zápasu jsme nevstoupili moc dobře. Po centru z levé strany jsme si nepokryli skoro nejmenšího hráče na hřišti. To od nás bylo trestuhodné a určilo to ráz utkání. Liberec byl od té doby nebezpečnějším týmem. Až na konci první půle jsme se trochu zvedli. Na začátku druhé půle, kdy jsme měli více ze hry jsme bohužel opět inkasovali. Tím se ten zápas zlomil. Soupeř dobře bránil, chodil do rychlých brejků a dal ještě dva góly. My jsme to už jen korigovali, ale bohužel pět gólů je opět velký příděl.“