FC Slovan Liberec | Rozpačitý podzim, famózní jaro! Liberec vybojoval ligový bronz
Menu Další Zavřít Zavřít
07.06.2013

Rozpačitý podzim, famózní jaro! Liberec vybojoval ligový bronz

Lucie Rapantová
Slovan Liberec obhajoval v uplynulé sezóně mistrovský titul, očekávání tak byla velká. Tým odehrál sezonu dvou tváří. Na nepříliš povedený podzim dala zapomenout famózní jarní část. Během zimní přestávky určitě málokdo čekal, že Liberec ukončí soutěžní ročník 2012/2013 na třetí příčce a v další sezoně bude hrát o Evropskou ligu.

Slovan odehrál první soutěžní zápas už 17. července 2012, kdy ve druhém předkole Ligy mistrů změřil síly s kazašským týmem Šachťor Karagandy. V prvním utkání jej Liberec porazil 1:0, v odvetě remizoval 1:1 a zajistil si postup do další fáze. Ve třetím předkole narazil na ambiciozní rumunskou Kluž, která se mu stala osudnou. Slovan prohrál 0:1, v domácím odvetném klání 1:2 a s Ligou mistrů se musel rozloučit.

Šanci na reparát dostal Slovan ve čtvrtém předkole Evropské ligy, kde změřil své síly s ukrajinským týmem Dněpr Dněpropetrovsk. Po domácí remíze 2:2 bohužel následovala porážka 2:4 na Ukrajině a liberecká stopa v evropských soutěžích skončila.

Slovanu se nepodařilo navázat na dobré výkony z mistrovské sezony ani na domácí scéně a podzimní část pro něj nebyla vůbec dobrá. Už v červenci si zahrál český Superpohár, ve kterém nestačil na Sigmu Olomouc a podlehl jí 0:2. V Gambrinus lize se mu podařilo pouze pětkrát zvítězit a čtyřikrát remizovat. Hned sedmkrát Slovan prohrál. Tým trápily zdravotní problémy. Na začátku sezony prodělal plicní embolii Štajner, v listopadu ho navíc ze hry vyřadily svalové problémy. V závěru podzimu chyběli také zranění Musiol a Butenin i vykartovaní Vácha, Kušnír a Šural. Slovanu tak po podzimní části ligy patřila s 19 body až devátá příčka.

V listopadu ukončil hráčskou kariéru Jan Nezmar, legenda prvoligového fotbalu. Nicméně z pozice opory týmu na trávníku se přesunul na post sportovního ředitele, a v Liberci tak zůstal.

Slovan Liberec

Během zimní přestávky se toho v klubu hodně změnilo. David Bičík, jednička mezi třemi tyčemi, zamířil do tureckého Mersin Idmanyurdu. Odešel také záložník Lukáš Vácha, který přestoupil do pražské Sparty. Maiconovi skončila smlouva a Hadaščok odešel na hostování do Hradce Králové. Do kádru však zavítali špičkoví hráči, kteří týmu pomohli velkým dílem. Jako volní fotbalisté přišli Radoslav Kováč s Lubošem Huškem. Kováč se dokonce stal kapitánem. Na přestup přišli David Pavelka s Martinem Frýdkem, odchovanci pražské Sparty. Z hostování se vrátil brankář Přemysl Kovář, který získal post brankářské jedničky, na hostování navíc zavítal do A-mužstva Sergej Rybalka.

Na začátku jarní části sezony tak obměnený kádr hledal společnou cestu, ale našel ji velmi rychle a stal se dokonce vůbec nejlepším týmem jara! Na úvod zvítězili Liberečtí v severočeském derby nad Jabloncem, remizovali s Jihlavou a vyhráli nad Českými Budějovicemi. Pak sice přišla jediná jarní porážka (1:3 na Slavii), poté už ale následovala vítězná vlna, kdy Slovan zvítězil hned devětkrát za sebou! Poslední utkání ligového ročníku s Příbramí skončilo nerozhodně, loučili se v něm legendární opory týmu Zbyněk Hauzr a Tomáš Janů.

Velký podíl na dobrých výkonech měl Radoslav Kováč, který dirigoval své spoluhráče a motivoval je ke skvělým výsledkům. Na jaře se chytil i Michael Rabušic, jenž se rozstřílel a pro své soupeře byl obrovskou hrozbou, protože střílel gól za gólem. Nebezpečný byl také Dzon Delarge, který si zvykl na liberecký styl hry a zapadl velmi dobře. Neodmyslitelným článkem sestavy byl Jiří Štajner, jenž ve druhé části sezony chytil fazonu a soupeřům naháněl strach.

FC Slovan Liberec se tak v celkové tabulce umístil na třetí příčce a v soutěžních zápasech získal 54 bodů. Liberečtí fotbalisté zaznamenali 16 výher, 6 remíz a 8 porážek. Celkové skóre bylo 46:34.

Severočeši účinkovali také v Poháru České pošty, kde skončili v semifinále, kde nejprve porazili Jablonec 4:3, v odvetě mu však podlehli 2:0.

Statistické zajímavosti Gambrinus ligy

Nejvíce minut na hřišti strávili:

Renato Kelić: 2 475 minut (28 zápasů)

Jiří Fleišman: 2 149 minut (24 zápasů)

Josef Šural: 1 962 minut (25 zápasů)

Mezi nejlepší střelce se zapsali:

Michael Rabušic: 8 branek

Jiří Štajner: 8 branek (z toho 2 góly z penalt)

Josef Šural: 7 branek

Nejčastěji viděli žlutou kartu:

Ondřej Kušnír: 8 žlutých karet

Lukáš Vácha, Miloš Bosančić, David Pavelka: 5 žlutých karet

Jiří Fleišman, Renato Kelić, Isaak Sackey, Josef Šural: 4 žluté karty

Červenou kartu vyfasovali:

Lukáš Vácha: 3 červené karty

Isaak Sackey, Jiří Fleišman: 1 červená karta


Generální partner
Preciosa
Prémiový partner
Tipsport
Hlavní partneři
T-Mobile Renomia AUTO KP Plus Pregis Canis Pivovar Svijany
Další partneři
Kitl Dům kultury
Mediální partneři
Beat radio Liberecká drbna