FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Slavia 1:1
12.09.2009

Gambrinus liga, 7. kolo: FC Slovan Liberec vs. SK Slavia Praha 1:1 (1:1)

Michal Vít
Slovan vybojoval s obhájcem titulu bod za remízu 1:1. Branky padaly pouze v úvodu utkání, kdy šli nejprve v 10. minutě do vedení hosté zásluhou Belaida. O osm minut později dal výsledku konečnou podobu nádhernou střelou Gebre. Ve zbytku utkání jsme se sice spíše bránili, ovšem šance byly k vidění na obou stranách. Nerozhodný výsledek je tak zřejmě spravedlivým rozuzlením zápasu.
7.kolo, sobota 12.9.2009
1:1
(1:1)
SK Slavia PrahaSK Slavia Praha
FC Slovan Liberec: Z. Hauzr - T. Gebre Selassie, M. Holeňák, R. Dejmek, J. Liška - L. Vácha, J. Ćorić (63. P. Papoušek), M. Gecov, B. Dočkal - A. Kerić (70. M. Bosančić), J. Blažek (81. J. Diviš)
SK Slavia Praha: M. Vaniak - M. Krajčík, M. Suchý, B. Vomáčka, O. Čelůstka - D. Vasiljevič (77. P. Janda), T. Belaid (86. L. Volešák), H. Ragued, A. Hloušek - S. Vlček (75. R. Naumov), Z. Šenkeřík
Branky: 19. T. Gebre Selassie - 10. T. Belaid. ŽK: 30. J. Liška, 49. B. Dočkal, 70. R. Dejmek - 68. D. Vasiljevič. Rozhodčí: Královec - Lhoták, Zlámal, Ardeleánu.
Diváci: 6031

Trenéři udělali po reprezentační přestávce několik změn v základní sestavě. Ta nejcitelnější byla k vidění v obraně. Do stoperské dvojice se vrátil Dejmek, na levé straně se potom překvapivě neobjevil ani jeden z hráčů tomu určených. Před Vulinem a Janů totiž dostal přednost Liška, který na tomto postu nastupoval v začátcích svého angažmá ve Slovanu. Naše záložní řada, která se kromě Čoriče skvěle prezentovala v reprezentaci U-21, byla potom ve stabilním složení. Tři dny před zápasem se v tréninku zřejmě na delší dobu zranil Nezmar, útok tak vykrystalizoval ve dvojici Kerič - Blažek.

Oba celky vstoupily do utkání velice aktivně. První šanci si hned ve 2. minutě vypracoval Slovan. Po dlouhém odkopu Lišky zaváhala slavistická obrana a Kerič se hnal ze strany na Vaniaka, místo střely však ještě ve vápně hledal nabíhajícího Blažka, ten však na míč nedosáhl.

O čtyři minuty později zahrozili i hosté, když se po centru Vlčka dostal k hlavičce Šenkeřík, Hauzr však byl pozorný. V 10. minutě už to bylo horší. Pražané na naší obranu vytvořili tlak a po několika odrazech míče se do něj za vápnem opřel Belaid a tečovanou střelou poslal hosty do vedení - 0:1.

Pražané se však z vedení neradovali dlouho. O devět minut později se totiž z pravé strany vřítil do vápna Gebre a jeho nádherná technická střela zapadla za Vaniaka - 1:1.

Rychlý přechod do útoku však zdobil Slavii i po našem vyrovnání. Ve 23. minutě tak musel Hauzr vytáhnout skvělý zákrok proti jedovaté střele Šenkeříka a dvě minuty na to i na záludnou ránu Belaida. Dvě obrovské šance hostů přinutily trenéry vyztužit záložní řadu Keričem. Tato změna sice zamezila hostující převaze ve středu hřiště, ovšem naší hře směrem dopředu to rozhodně nepomohlo. Přesto jsme se ve 37. minutě dostali k obrovské možnosti, kdy šel Dočkal s Keričem na jediného obránce Slavie. Náš záložník však situaci vyřešil špatně, když jeho unáhlený střelecký pokus byl pouze zblokovaný. Do šaten se tak šlo za nerozhodného stavu.

Druhý poločas začali lépe Pražané. V 50. minutě vykombinovali Krajčík s Vasiljevičem naší obranu a druhý jmenovaný měl dostatek prostoru ke vstřelení druhé branky soupeře. Naštěstí pro nás mu do střely na poslední chvíli vložil nohu jeden z našich hráčů a míč tak mezi tři tyče nezamířil.

Slavia měla i nadále územní převahu. Ta se začala projevovat zejména po 60. minutě, kdy se dvakrát do šance dostal Šenkeřík, ani v jednom případě však do branky zakončit nedokázal.

V 71. minutě zahrozil i Slovan. Nejprve se ocitl sám před Vaniakem Dočkal, ovšem míč mu hostující obránce těsně před střelou stačil odkopnout. Balón se však ještě dostal k Papouškovi, který zkusil svojí pověstnou ránu z dálky a zaměstnal tak Vaniaka.

Hosté hráli neustále na vítězství a v 81. minutě nebyl daleko od gólu Šenkeřík, který se na velkém vápně obtočil kolem svého strážce a přízemní střelou k tyči vystrašil Hauzra.

Vypadalo to na velký závěrečný tlak hostů, ten se ovšem nekonal. Naopak jsme Slavii v závěru zatlačili my a mohli i rozhodnout, když Váchův střílený centr do vápna ve skluzu málem tečoval do branky Diviš.

Pražané hráli svůj typický lehkonohý fotbal. Slovan se hostující hře podřídil a založil svou taktiku na brejcích. Vzhledem k síle soupeře a samotnému průběhu utkání tak má jeden liberecký bod vytěžený z tohoto zápasu vysokou hodnotu.