FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Slovácko 2:0
26.09.2009

Gambrinus liga, 9. kolo: FC Slovan Liberec vs. 1. FC Slovácko 2:0 (1:0)

Michal Vít
"Starý dobrý Slovan," notovali si fanoušci po vítězném zápase se Slováckem. Soupeře z Moravy jsme v rámci 9. kola Gambrinus ligy jasně přehráli a kombinační akce našich fotbalistů zvedaly publikum ze sedadel. Dvoubranková výhra Slovanu však mohla být i daleko vyšší. Po dvou prohrách a jedné remíze jsme si tak konečně připsali do tabulky tři body.
9.kolo, sobota 26.9.2009
2:0
(1:0)
1.FC Slovácko1.FC Slovácko
FC Slovan Liberec: Z. Hauzr - T. Gebre Selassie, J. Polák, R. Dejmek, T. Janů - B. Dočkal, M. Bosančić (57. J. Diviš), M. Holeňák, P. Papoušek (86. M. Gecov) - J. Blažek (77. T. Krbeček), A. Kerić
1.FC Slovácko: P. Vašek - T. Randa, J. Šimáček, P. Struhár (67. T. Abrahám), A. Urbánek - J. Perůtka, M. Kordula, V. Valenta (54. F. Racko), N. Cleber - A. Chmelíček (74. O. Smetana), V. Ondřejka
Branky: 16. T. Gebre Selassie, 50. J. Blažek. ŽK: 53. P. Struhár, 79. J. Perůtka, 86. V. Ondřejka. Rozhodčí: Adam - Peřina, Santarius, Mikel.
Diváci: 3732

Při pohledu na základní sestavu registrovali fanoušci před zápasem dvě klíčové změny. Na místě stopera totiž téměř po roce mohli vidět odchovance Slovanu a mládežnického reprezentanta Poláka. Ten zaujal místo po Holeňákovi, který se posunul o pozici směrem dopředu na defenzivního záložníka. Gecov tak v tomto zápase zůstal pouze na lavičce. Na lavičce náhradníků byly patrné i další změny. Po zranění se na ní usadil Nezmar a také Čorič, který v soupisce na poslední chvíli vystřídal Lišku. Ten se totiž v předzápasové rozcvičce zranil. Na střídačce byste potom také těžko hledali i Váchu, který je na Mistrovství světa U20 v Egyptě. Naopak se fanoušci mohli těšit na novou akvizici Slovanu Tomáše Krbečka, který přišel z Plzně na roční hostování s opcí. Tento hráč tak v útočné řadě nahradil Martana, který se vydal na stejně dlouhou "stáž" na Žižkov.

Samotný zápas začal Slovan aktivně. Několikrát jsme soupeře pohledným způsobem vykombinovali až k jeho velkému vápnu. Tam ovšem naše snažení končilo, protože finální fáze chyběla. Hrozili jsme tak zejména z rohových kopů, po kterých postupně obstřelovali branku Dejmek a Gebre.

První velká příležitost Slovanu přišla ve 14. minutě, kdy Gebre uvolnil uličkou Blažka, který ale z velkého úhlu Vaška neprostřelil. Nemuseli jsme však této šance dlouho litovat, protože o dvě minuty později se do ideálního přímého kopu Papouška opřel hlavou Gebre a rázem jsme byli ve vedení - 1:0.

Dvě minuty nato si Blažek zpracoval dlouhý nákop Poláka, uvolnil se do strany a po zpomalení hry uvolnil nabíhajícího Bosančiče. Ten se ještě ve vápně na místo střely zasekávačkou zbavil obránce, ovšem díky podklouznutí našeho záložníka byl Vašek u míče dříve. Minutu poté již se střelou neváhal Kerič a od druhé branky nás dělily centimetry.

Ve 24. minutě zahrozili i hosté. Nedorozumění Dočkala s Keričem zapříčinilo brejk Slovácka, ze kterého se do ideální střelecké pozice dostal Chmelíček, ovšem jeho střela doprostřed branky Hauzra zaskočit nemohla.

O šest minut později se pro Slovan vyskytla možnost přečíslení hostující obrany, kterou zakončil tvrdou střelou Dočkal. Vašek byl však připravený a míč vyboxoval do bezpečí.

Další šance přišla až ve 41. minutě a byla z kategorie vyložených. Kerič se uvolnil po pravé lajně, vyměnil si míč s Blažkem, který mu patičkou přiťukl míč zpět na penaltový puntík, ale nejlepší střelec loňského ročníku se tváří v tvář Vaškovi neprosadil. Kerič tak i nadále čekal na svou první branku v novém ročníku Gambrinus ligy.

Ihned po návratu z kabin zakroutil Papoušek jeden ze svých přímých kopů a gólman Vašek měl s jeho neposednou střelou spoustu práce. V 50. minutě potom přišla nádherná přihrávka za obranu od Bosančiče, kterou ke spokojenosti fanoušků vyřešil chladnokrevně Blažek - 2:0. Tři minuty nato vyzkoušel Vaška i sám Bosančič, ale hostující gólman byl tentokrát pozorný. Pro Bosančiče to byl poslední dotyk s míčem v tomto zápase. Ihned poté vystřídal Diviše, což změnilo rozestavení Slovanu. Diviš se postavil do útoku, ze kterého se na pravé křídlo stáhl Kerič. Dočkal se tak přesunul na levou stranu zálohy a Papoušek na post ofenzivního záložníka.

I po těchto změnách na sebe další šance Slovanu nenechaly dlouho čekat. Nejprve se prezentoval tvrdou střelou k tyči Papoušek, poté i Diviš, který však mířil o poznání hůře.

V 67. minutě si Blažek nádherně pohrál s dvěma obránci soupeře, ale z velkého úhlu neměl proti Vaškovi šanci.

Tlak Slovanu poté lehce polevil. Za zmínku tak stojí až dělovka Dočkala ze 78. minuty, kdy náš záložník ze třiceti metrů orazítkoval břevno. O sedm minut později jsme přidali i třetí gól, když se po centru Papouška zblízka trefil Kerič. Sudí Adam ovšem postavení Keriče posoudil jako ofsajdové a branku tak neuznal. Spokojit jsme se tak museli s dvoubrankovým vítězstvím a zaslouženými třemi body do tabulky.