FC Slovan Liberec | Mládež | Rozcestník mládeže
Menu Další Zavřít Zavřít

AKADEMIE MLÁDEŽE

Facebook Instragram XPS Youtube

PŘEDSTAVENÍ

V návaznosti na reorganizaci soutěží mládeže v rámci Fotbalové asociace ČR, ale také ve snaze udělat další důležitý krok v profesionalizaci výchovy mladých fotbalových talentů byla při FC Slovan Liberec v roce 2011 zřízena Fotbalová akademie, díky čemuž byl náš klub zařazen mezi vybraná Sportovní centra mládeže (pro dorosteneckou kategorii) a Sportovní střediska mládeže (pro žákovskou kategorii).

Zvýšený důraz na výchovu mladých fotbalistů se odrazil jak v navýšení počtu profesionálních trenérů věnujících se jednotlivým mládežnickým týmům, tak ve zlepšení zázemí tréninkového areálu Letka, který prošel významnou rekonstrukcí s rozšířením tréninkových travnatých ploch. Kromě tohoto areálu, vyhrazeného pouze pro mládežnické celky, využívá akademie i tréninkové plochy v areálu stadionu U Nisy, ale i prostory dalších libereckých sportovišť. Posílen byl také skauting klubu zaměřující se na vyhledávání talentovaných fotbalistů (nejen) z Libereckého kraje a důraz se klade i na další odborné vzdělávání našich mládežnických trenérů.

V rámci FC Slovan Liberec se fotbalu věnuje na tři sta mladých sportovců ve třinácti ročnících, což z naší akademie dělá jedno z největších výkonnostních sportovních center mládeže v Libereckém kraji. Ti nejlepší reprezentují náš klub i v rámci reprezentačních výběrů daných věkových kategorií a cílem samozřejmě je, aby se v budoucnu do ligového týmu prosazovalo stále více odchovanců klubu.

Výchova mladých fotbalistů začíná již v nejútlejším školním věku a zejména v prvních ročnících je kladen velký důraz na zábavnou formu tréninku prostřednictvím různých her a cvičení, která umožňují nejen fotbalový, ale i všestranný sportovní rozvoj dětí. Dbá se však i na mimosportovní rozvoj mladých fotbalistů a sladění školního a sportovního programu. Za tímto účelem probíhá úzká spolupráce s vybranými místními základními i středními školami.

VIDEO O AKADEMII MLÁDEŽE

"Již delší dobu jsme chtěli vytvořit video, které by udělalo malý vhled do chodu naší akademie. Cílem je video používat jako motivaci pro naše stávající hráče a zároveň jako propagační materiál při náboru a scoutingu nových hráčů. Záměrem bylo vytvořit video už z pohledu benjamínka, který má rád fotbal, a kterého jeho tatínek posléze přivede do Slovanu a tam si prožije svůj příběh až do A týmu."

HISTORIE

Novodobá historie výchovy liberecké fotbalové mládeže se datuje již od roku 1945 a byla vždy spojena s týmem dospělých, ať už pod názvy Slavia, Kolora, Rapid či později Slavoj a Jiskra, jejichž sloučením vznikl v roce 1958 dnešní Slovan.

Po celou dobu byla práce s mládeží na vysoké úrovni a mládežnické celky zpravidla hrály a hrají nejvyšší mládežnické soutěže. V mládežnických týmech pracovalo mnoho vynikajících trenérů a prošla jimi i řada velmi dobrých fotbalistů, kteří pak hráli buď ve Slovanu, nebo jiných ligových týmech.

HISTORICKÁ DATA

1955 2. místo v dorosteneckém přeboru ČSR - trenér Václav Ježek

1967 postup dorostu do celostátní 1. ligy

1973 postup dorostu po reorganizaci do extraligy

1982 4. místo dorostu v přeboru ČR - trenéři Folke, Pasecký

1991 1. místo v II. dorostenecké lize

2011 postup do celostátní ligy staršího dorostu

Na základě kvalitní práce, výsledků a sportovně materiálního vybavení je Slovan Liberec dlouhodobě zařazen do systému výchovy talentované mládeže (TSM, SPSM, SCM).

VÝZNAMNÍ TRENÉŘI MLÁDEŽE

Rudolf Folke r. 2002 vyhlášen trenérem dorostu v rámci ČMFS

Václav Ježek budoucí trenér Sparty Praha a reprezentace

František Havránek reprezentační trenér - 1. místo na OH 1980

Dále pak např. Kvaček, Majer, Buchta, V. Zeman, Štancl, Šíma, Gerhát, Jar.Pasecký, Doležal, Šmída a další.

Prvoligoví hráči od roku 1990, kteří prošli mládeží Slovanu: Bárta, Broschinský, Bulíř, Culek, Čapek, Čupr, Hauzr, Hudec, Lexa, Macháček, Novotný, M. a P. Pěničkové, Pilař, Polák, Silný, Jan a Jiří Šislerové, Vávra, Vodička, Vomáčka, Zelenka a další.

PATRON

Tomáš Janů:„Ve Slovanu jsem prožil 16 let jako hráč, znám ve Slovanu každý detail, tak chci předat mladým klukům nejen fotbalové dovednosti ale i lásku k fotbalu, lásku ke klubu FC Slovan Liberec.“


Generální partner
Preciosa
Prémiový partner
Tipsport
Hlavní partneři
T-Mobile Renomia AUTO KP Plus Pregis Canis Pivovar Svijany
Další partneři
Inago KEEN
Mediální partneři
Rádio Impuls Hattrick