FC Slovan Liberec | Atmosféra by nám mohla pomoci, věří před zápasem v Groningenu Jindřich Trpišovský
Menu Další Zavřít Zavřít
04.11.2015

Atmosféra by nám mohla pomoci, věří před zápasem v Groningenu Jindřich Trpišovský

Dominik Jakubec
Groningen - Už ve čtvrtek čeká náš tým veledůležitý zápas v Groningenu. Právě toto utkání může do jisté míry napovědět, jak se bude zbytek skupinové fáze vyvíjet. "Pokud chceme myslet na postup, potřebujeme zvítězit," prozradil na tiskové konferenci kouč Slovanu Jindřich Trpišovský.
Předpovědět, s jakou taktikou Groningen zítra proti našemu týmu nastoupí, je podle trenéra složité. „Hrají trochu jinak v Evropské lize a domácí soutěži, navíc se liší i jejich hra doma a venku. Vzhledem k situaci ve skupině, kdy musí vyhrát, však očekávám spíše ofenzivní taktiku,“ předpokládá kouč.

Tím by se mohlo podobat dvojici duelů, které již Slovan v této sezoně zvládl a do nichž soupeř rovněž vstupoval s nutností zvítězit. „Věřím, že by mohlo být utkání podobné, jako ve Splitu nebo ve Šmoně. Úspěch nebo neúspěch však bude stejně záležet hlavně na nás a na našem výkonu,“ myslí si Jindřich Trpišovský.

Do Nizozemska však jeho svěřenci neodcestovali v plné síle. Mimo jiné se Trpišovský nebude moci spolehnout na střelce naší branky v domácím duelu s Groningenem. „Kevin Luckassen tentokrát není ani ve výpravě, je jedním z dvojice hráčů, kteří zůstali doma. Tím druhým je David Hovorka, jehož zranění je nakonec vážnější, než jsme čekali, a bude potřebovat ještě nejspíš týden až deset dnů klidu.“


Lehce zranění hráči by měli být k dispozici

Se zraněním navíc laborovalo také několik dalších hráčů, ti by ale již měli být k zápasu k dispozici. „Co se marodů, kteří s námi přicestovali, týče, všichni se s námi zapojí do tréninku a počítám s tím, že do zápasu nastoupí,“ věří trenér Trpišovský.

Mezi tyto hráče patřila například stoperská dvojice. „Lukáš Pokorný už s námi v úterý naplno trénoval a měl by být v pořádku. Ondra měl problémy v zápase s Ostravou, dohrával trochu se sebezapřením. Od té doby měl dosud individuální režim, který jsme směřovali k tomu, aby mohl v Groningenu hrát,“ prozrazuje.

Sám Švejdík pak na toto téma dodal: „Měl jsem problémy s bedry a člověk nikdy neví, jak rychle se to vyléčí. Nicméně s doktory a fyzioterapeuty jsme udělali vše pro to, abych se co nejrychleji dostal na hřiště.“

Z návratu do města, kde řadu let působil, měl zkušený stoper evidentně radost, o to víc se těší na samotné utkání. „Je to skvělé. Hrál jsem tu čtyři roky a mám na tu dobu jen ty nejlepší vzpomínky. A stadion je tu evidentně stále stejně hezký,“ usmíval se.


Cíl je jasný - tři body

Podle předpokladů by se tribuny měly ve čtvrtek z většiny zaplnit, do ochozů by si mělo najít cestu zhruba dvacet tisíc diváků. „Už dlouho jsem neviděl takhle krásný stadion,“ vysekl Trpišovský poklonu, a dodal. „Moc se na zápas těšíme a věřím, že si zde naplno vychutnáme atmosféru Evropské ligy.“

Ondřej Švejdík už mohl navíc svým spoluhráčům nastínit, jakou atmosféru mohou na stadionu Euroborg očekávat. „Asi to nebude tak bouřlivé, jako ve Splitu. To můžete zažít snad jen tam. Může to být ale v jednom podobné – v konečném důsledku by nám mohla atmosféra pomoct,“ doufá.

A s jakým cílem naši hráči ve čtvrtek na stadion vyběhnou? Podle trenéra budou chtít brát tři body. „Zápas je pro nás nyní o to důležitější, že jsme ztratili body v domácím utkání doslova v poslední vteřině. Nyní nemáme jinou možnost, než hrát na výhru a vzít si body, které jsme doma ztratili, zpět. Potřebujeme zvítězit, pokud chceme myslet na postup,“ předpovídá.

Také nizozemští novináři si všimli, že se zatím Slovanu dařilo v evropských pohárech téměř více, než na domácí scéně. To má podle Trpišovského hned několik důvodů. „Česká liga se hraje jinak, než evropský fotbal. Ten nám podle mě vyhovuje více, týmy hrají otevřenější fotbal a my jsme s nimi schopni si to rozdat na rovinu,“ přiznává, a pokračuje: „Naopak některé ztráty na domácí scéně přicházeli právě po Evropské lize, kdy pro některé týmy bylo úspěchem uhrát proti nám alespoň bod a přizpůsobili tomu taktiku.“

Místním médiím neunikl ani fakt, že je Jindřich Trpišovský srovnáván s Jürgenem Kloppem. Na to náš trenér zareagoval se svým osobitým humorem. „Vzorem pro mě samozřejmě je, srovnávají nás asi podle toho, že podle mě začal nosit kšiltovku, kterou nosím už dvacet let,“ prohlásil se smíchem.

A v dobré náladě tiskovou konferenci také uzavřel. „On teď vyhrál těžké utkání proti Chelsea, tak věřím, že bychom i my mohli zítra zvítězit zde. Navíc se musím všem omluvit, ale zítra zde zkrátka zvítězit musíme. Vypadá to totiž, že Liverpool postoupí ze skupiny, a já si proti nim chci na jaře zahrát!“

Zda se mu podaří svůj vzor výhrou napodobit, to se dozvíme již ve čtvrtek od 19 hodin.


Generální partner
Preciosa
Hlavní partneři
Pražská plynárenská T-Mobile Renomia Nike Pivovar Svijany Canis
Další partneři
MSV Čerti na Ještědu
Mediální partneři
Kalendář Liberecka RCL