FC Slovan Liberec | Celých 90 let bez jediného sestupu. To je vizitka PAOKu Soluň
Menu Další Zavřít Zavřít
04.09.2016

Celých 90 let bez jediného sestupu. To je vizitka PAOKu Soluň

Dominik Jakubec
Liberec - Prvním týmem, který v rámci základní skupiny Evropské ligy v této sezoně přivítá Slovan doma, bude řecký PAOK Soluň. Tento klub si během své devadesátileté historie, během níž ani jednou nesestoupil ze soutěže, kterou hrál, vybudoval silné renomé a rozhodně bude chtít pomýšlet na postup ze skupiny.
PAOK vznikl již v roce 1926, zhruba o čtyři měsíce dřív, než jiný ze soupeřů Slovanu, Fiorentina. Jde tak o nejstarší organizaci ve skupině J. Vznik klubu souvisel s výměnou obyvatelstva po řecko-turecké válce, o vytvoření klubu se totiž zasloužili původní řečtí obyvatelé Istanbulu (tehdy ještě oficiálně pod názvem Konstantinopol).

O tři roky později se spojil s konkurenčním AEK Soluň a začal psát svou bohatou historii. Postupně se čím dál více zapisoval do povědomí a v roce 1959 se také dočkal nového stadionu, Toumba Stadium, kde PAOK dodnes sídlí. V současné době dosahuje kapacita tohoto fotbalového stánku téměř třiceti tisíc fanoušků.

Logo PAOK Soluň
Éra větších úspěchů přišla pro klub ze Soluně v 70. letech, kdy se PAOKu dvakrát podařilo dokráčet pro zisk řeckého poháru a v sezoně 1975/76 také poprvé ve své historii ovládl řeckou ligu. V tomto desetiletí také dokráčel až do čtvrtfinále Poháru vítězů pohárů, což je pro klub dosud největším historickým úspěchem. Namísto dalšího vzestupu však následoval ústup ze slávy a na další podobné úspěchy si musel klub dlouho počkat.

Výjimku tvořil postup do finále poháru v roce 1992, jinak se však soluňskému týmu nedařilo dosáhnout výraznějšího milníku. Na další trofej si tak PAOK počkal do let 2001 a 2003, kdy se mu opět po delší pauze podařilo dobýt pohár. Na řadu ale přišly také nefotbalové problémy, když v roce 2006 vyšlo najevo, že klub dlužil hráčům peníze.

Následoval postih od UEFA, který znamenal zákaz startu v evropských pohárech, rozzuření fanoušci dokonce obsadili kanceláře na stadionu. Situace přinesla řadu kroků, jako třeba změnu prezidenta klubu. Tím se nově stal Theodoris Zagorakis, kapitán národního týmu, který v roce 2004 ovládl mistrovství Evropy.

Klub se postupně začal vymaňovat z dluhů a v sezoně 2009/10 se opět vrátil do pohárové Evropy. Od té doby se již PAOK opět drží v horních patrech tabulky, v ročníku 2010/11 dokonce zamířil až do jarní části Evropské ligy. Jiný důležitý milník přišel pro klub v roce 2015, kdy se majiteli podařilo splatit celý dluh řecké vládě, více než deset milionů eur, a PAOK si tak zajistil větší finanční stabilitu.

V minulé sezoně sice PAOK skončil v základní části až čtvrtý, zajistil si tím však postup do play-off, v němž se týmy na druhém až pátém místě utkávají o vstupenku do předkola Ligy mistrů. A právě play-off PAOK nakonec zvládl, takže byl v úvodu tohoto ročníku nasazen do 3. předkola milionářské soutěže.

Zde změřil síly s Ajaxem Amsterdam, nicméně po výsledcích 1:1 a 1:2 nakonec do play-off nepostoupil. Ve 4. předkole Evropské ligy následně PAOK dvakrát porazil Dinamo Tbilisi 3:0 a 2:0 a zajistil si postup do skupiny. V ní se poprvé představí 15. září proti Fiorentině.

Mezitím musí PAOK stále čekat na start domácí soutěže, jejíž první kolo bylo odloženo. Vypořádat se však musí s odpočtem tří bodů za nenastoupení do odvety semifinále poháru, když byl předchozí zápas kontumován výsledkem 3:0 pro Olympiakos. Jak si v nové sezoně v lize a v evropských pohárech povede?

PAOK zavítá na stadion U Nisy ve čtvrtek 29. září, což bude zároveň první domácí skupinové utkání našeho týmu. Vyprodejme stadion!


Generální partner
Preciosa
Prémiový partner
Tipsport
Hlavní partneři
T-Mobile Renomia AUTO KP Plus Pregis Canis Pivovar Svijany
Další partneři
Inago Profipoint
Mediální partneři
Rádio Impuls eFotbal
×
Dnes v 15:00
FC Slovan Liberec
FK Teplice
×
Dnes v 10:15
FK Jablonec B
FC Slovan Liberec B