FC Slovan Liberec | Jiří Liška: Future Liga je velmi kvalitní projekt
Menu Další Zavřít Zavřít
22.03.2017

Jiří Liška: Future Liga je velmi kvalitní projekt

Dominik Jakubec
Liberec - Už druhou sezonu působí naše juniorka také v mezinárodní Future Lize. Ta podle vedoucího juniorského týmu Jiřího Lišky mladíkům dává mnoho zkušeností. "Je to skvělá alternativa pro zkvalitnění našich hráčů," říká.

Future Liga existuje už více než rok a půl, jak ji zatím hodnotíte?
Jako Slovan Liberec tuto soutěž jedině kvitujeme. Sehrajeme v ní selou řadu velmi zajímavých zápasů, navíc máme možnost konfrontace s německými soupeři. Zejména tam se nám ukáží nedostatky hráčů, kteří v juniorce hrají. I co se bavíme přímo s kluky, vidí, že německé kluby a jejich soutěž jsou velmi kvalitní po všech stránkách, ať už jde o silovost, techniku nebo taktickou stránku mužstev. Jsou to pro nás nesmírně cenné zkušenosti.

Jak vůbec tento projekt vznikl?
Za soutěží stály v první řadě hlavně Teplice a Dynamo Drážďany. Proběhla schůzka v Drážďanech, kde se za účasti Dynama, Chemnitzu, tehdy ještě Hallescheru a dál Sparty, Teplic a nás domluvilo, že Future Liga vznikne. Vytvořila se s tím, že bude závazná, nicméně výsledky budou nezávazné a nastupovat budou především hráči, kteří patří k prvnímu mužstvu, ale nemají takové vytížení. A s nimi samozřejmě ti nejkvalitnější z juniorky a devatenáctky.

Takže mladí hráči získávají velmi cenné zkušenosti.
Slouží to tak mimo jiné proto, že německé kluby nemají juniorky nebo druhá mužstva a potřebují vyšší vytíženost pro své hráče. A my jako české týmy zase hledáme stále nějakou alternativu ke zkvalitnění našich hráčů. Podobné zápasy nám to jednoznačně umožňují.

Soutěž je tedy evidentně výhodná jak pro české, tak i pro německé týmy?
Přesně tak, s tím do toho koneckonců Drážďany také šly, aby byla soutěž výhodná pro obě strany. A to se zatím myslím daří, soutěž naplňuje veškerá očekávání.

Například v zápase s Teplicemi nastoupili proti sobě zejména hráči devatenáctky, jsou v tomto ohledu nějaké jasné regule, kdo může hrát?
Vždy je to hlavně na domluvě jednotlivých týmů, nejsou tu pevně daná pravidla. Teď například máme v juniorce méně hráčů, někteří jsou navíc s áčkem, takže jsme domluveni s Chemnitzem, že bude ve vzájemném střetnutí hrát celý tým naší devatenáctky proti devatenáctce Chemnitzu. I to je výhodou Future Ligy, že se můžeme se soupeři domluvit a přizpůsobit se situaci.

Kolikrát je až škoda, že se podobné zápasy s německými soupeři většinou hrají v týdnu a nemohou mít lepší diváckou kulisu.
S tím se bohužel nedá moc dělat. Dynamo Drážďany hraje druhou bundesligu, Chemnitzer třetí a oni mají své termíny ještě s pohárem nesmírně naplněné. Jediné možné chvíle tak bývají většinou kolem reprezentačních přestávek, kdy bývá více volna. Asi je pravda, že o víkendu by přišlo více diváků, ale vzhledem k termínové listině to není zcela možné.

O to zajímavější však může být atmosféra tuto sobotu, kdy se představíte na hřišti Dynama Drážďany.
Doufáme, že ano. Mělo by se hrát ve Weissigu, což je předměstí Drážďan, a budeme se snažit co nejsilnější sestavu. Určitě pojede i několik kluků z áčka, kteří nemají takové vytížení. Domlouvali jsme se i s Dynamem, že pošlou nejlepší mladé hráče, které mají v A-týmu, plus top kluky z devatenáctky. Zápasy s Drážďany mívají vždy skvělou kulisu, jde o nejkvalitnější tým Future Ligy. Myslím si, že to pro nás bude velmi dobrá zkušenost.

Zahrát si proti hráčům, kteří mají zkušenosti s druhou nejvyšší německou soutěží, musí být pro juniory opravdu velká škola?
Rozhodně! O síle Dynama se přesvědčilo i áčko, které s nimi tuším v přípravě v létě prohrálo 1:3. Drážďany jsou v současnosti páté ve druhé bundeslize. Viděl jsem dva jejich zápasy a hrají ve skvělém nasazení. Od první do devadesáté minuty se hraje v nejvyšším tempu, jsou vynikající i individuálně a myslím, že pro naše mladé to bude obrovská škola. Jsme velmi rádi, že takovéto zápasy můžeme hrát.

Stále je tu jedno volné místo po Hallescheru, který se z Future Ligy odhlásil. Bude v budoucnu doplněno?
Před čtrnácti dny jsme k tomu měli schůzku v Praze. Všechny týmy potvrdily svou účast pro příští sezonu, navíc už jsou tu další zájemci. Drážďany komunikují, že by se mohly připojit Energie Cottbus nebo RB Lipsko, ale mají teď nějaké problémy s fanoušky, takže se neví, zda do toho půjdou. Ještě je tu také zájem z Polska, připojit by se mohl Lech Poznaň, ale jistě zůstane ve Future Lize šest mužstev. Záleží tedy na tom, kdo z nich přibude. Do 30. června by mělo být rozhodnuto.

Je i dle zájmu zvučných týmů vidět, že soutěž rozhodně má budoucnost?
To určitě. Velmi to kvitujeme. Bavili jsme se o tom i s realizačním týmem a všichni se na všechny zápasy Future Ligy vždy velmi těšíme. I trenéři vidí, že se pro naše hráče jedná o ještě kvalitnější utkání, než v Juniorské lize.


Generální partner
Preciosa
Prémiový partner
Tipsport
Hlavní partneři
T-Mobile Renomia AUTO KP Plus Pregis Canis Pivovar Svijany
Další partneři
11TEAMSPORTS Geoprint
Mediální partneři
Liberecká drbna Rádio Impuls