FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - FC Astra 2:3
07.08.2014

Evropská cesta je u konce, náš tým i napodruhé podlehl Astře

Liberec - Ve čtvrtek od 18 hodin přivítal náš tým na stadionu U Nisy rumunskou Astru. Přestože měli svěřenci kouče Slováka špatnou výchozí pozici, v zápase ukázali bojovnost a přestože nakonec soupeři podlehli, dočkali se za svůj výkon potlesku od diváků.
3.předk. EL, čtvrtek 7.8.2014, 18:00, U Nisy
2:3
(2:1)
FC Astra GiurgiuFC Astra Giurgiu
FC Slovan Liberec: Hroššo – Mudra, Rajnoch, Pimpara, Fleišman "C" – Sackey – Obročník (65. Delarge), Šural, Frýdek (73. Luckassen), Ďubek – Hamuľák (53. Hadaščok)
FC Astra Giurgiu: Lung – Pliatsikas, Gaman, Oros, Maranhao – Yahaya, Laban (37. Seto) – Enache (74. Rus), Budescu "C", Wiliam – Fatai (78. Bukari)
Branky: 45. Šural, 45+2. Obročník - 37. Enache, 84. Rus, 90. Bukari, ŽK: 80. Luckassen, 90+1. Šural - 61. Maranhao, Rozhodčí: Kuchin – Belskiy, Khodin (všichni Kazachstán).
Diváci: 2500

Do první zajímavější akce utkání se dostala hostující Astra. Budescu posílal kolmou přihrávku dopředu, kam se za ní hnal Enache, Lukáš Hroššo tak musel rychle vyběhnout ven z branky a těsně před dotírajícím soupeřem míč odklidil do bezpečí. Jinak však minuty v úvodu rychle utíkaly. Rumunský tým nikam nespěchal a držel míč.

O vůbec první střelu na bránu v celém zápase se až ve 22. minutě postaral hostující kapitán Constantin Budescu, jeho pokus však letěl z velké dálky a Hroššo si se šancí dokázal poradit. Ten samý hráč to o chvíli později zkoušel ještě z lepší pozice, tentokrát ale balon srazila obrana. Na druhé straně dokázal Isaac Sackey obejít Orose a zkusil vypálit, ostrý projektil však obranou neprošel.

První vážné ohrožení hostující branky přišlo s končící půlhodinou hry, kdy zpoza velkého vápna pálil Martin Frýdek a Lung se musel pořádně natahovat, aby míč vyrazil. Hra však byla kouskována až příliš častým ošetřováním rumunských hráčů na trávníku, dlouhodobější tlak si tak náš tým vytvořit nedokázal. Ve 37. minutě navíc šel soupeř do vedení. Na půlící čáře zůstal na zemi ležet Rajnoch, Astra však pokračovala v útoku, Budescu našel osamoceného Gabriela Enacheho a ten tváří v tvář Hroššovi chladnokrevně zakončil.

Ještě před koncem poločasu se naši hráči pokoušeli s nepříznivým průběhem něco udělat, Pimpara ale po Ďubekově standardní situaci hlavičkoval pouze těsně vedle. I tak jsme se ale přeci jen dočkali vyrovnání. Z podobné situace tentokrát Ďubek našel Josefa Šurala a ten se zblízka nemýlil. A to stále v první půli nebylo vše! O několik okamžiků později se míč odrazil k Michalu Obročníkovi, který se napřáhl a propálil vše, co mu stálo v cestě. Po poločase jsme tedy vedli 2:1, což však stále znamenalo, že bychom k postupu museli ještě třikrát skórovat.

V úvodu druhé půle se pokoušel své kvality ukázat Nigérijec Fatai, který sice udělal kličku Frýdkovi, pak ale zamířil mimo. Slovan sice hrál aktivně, obrana Astry však po přestávce opět začala hrát soustředěně a nedávala našim útočníkům nic zadarmo. Navíc se otevírala vrátka vedoucí k rychlým brejkům. Po jednom z nich se z úhlu hnal směrem do vápna Enache, ale pouze minul.

Po více než hodině hry mohlo vedení Liberce opět narůst. Po rohovém kopu skončíl míč na hlavě Jana Rajnocha, toho ale dokázal vychytat skvělý Lung. Na druhé straně pak mohl z protiútoku trestat Fatai, který už běžel zcela sám na branku a zkusil Hrošša přehodit, lob mu ale trestuhodně nevyšel a pouze snadno přistál v gólmanových rukavicích. Hroššo musel zasahovat také proti přímému kopu Budesca, také s ním si však dokázal poradit.

Mnoho následujících minut se neslo v duchu obléhání poloviny soupeře, ovšem bez viditelného úspěchu. Necelou čtvrthodinu před koncem zkoušel před gólmana Lunga centrovat Luckassen, míč však zastavila obrana a ani následující rohový kop ohrožení branky nepřinesl. Podobně dopadl také brejk na druhé straně, kde se v jednu chvíli hnali tři hráči Astry na jediného našeho obránce, dozadu ale přispěchal Sackey a těsně před dotírajícím Budescem míč odehrál na roh.

O chvíli později ale nakonec rumunský tým dokázal vyrovnat. Po pohledné narážečce se před gólmanem zjevil sám Laurentju Rus, který zblízka propálil Lukáše Hrošša. Hosté navíc mohli jít zakrátko také do vedení, Budescu ale sám před gólmanem neuspěl. Co se nepovedlo kapitánovi, to napravil o moment později Sadat Bukari, který se prosmýkl až do malého vápna, Hrošša položil na zem a pak už z jednoduché pozice skóroval.

Ani tak to ale náš tým nezabalil. Na druhé straně si míč připravil ke střele Vojtěch Hadaščok a parádní trefou ho nasměroval pouze do tyče Lungovy brány. To však již bylo z naší strany v utkání vše. Po výsledku 2:3 tedy do play-off postupuje Astra.