FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Slavia - FCSL 3:0
02.10.2022

Slovan na favorita nestačil, se Slavií venku prohrál rozdílem tří branek

Šimon Knopp
Praha/Liberec - V desátém kole české nejvyšší soutěže narazil Slovan na soupeře z Prahy, liberečtí fotbalisté se představili proti Slavii. Celek Jindřicha Trpišovského rozhodl o výsledku již v prvním poločasu, když se postupně trefili Ousou, Olayinka a Tecl. Mužstvo Luboše Kozla, oslabené o několik hráčů, nedokázalo odpovědět na inkasované branky a prohrálo 0:3.
10.kolo, neděle 2.10.2022, 19:00
SK Slavia Praha SK Slavia Praha
3:0
(3:0)
SK Slavia Praha:

Kolář - Douděra, Ousou, Kačaraba, Jurásek - Hromada, Ševčík (63. Usor) - Ewerton (63. Jurečka), Provod (75. Oscar), Olayinka (88. Nikl) - Tecl (C) (76. Sor)

Náhradníci: Dvořák, Sirotník - Nikl, Jurečka, Usor, Oscar, Sor, Traoré, Kričfaluši

FC Slovan Liberec:

Vliegen - Mikula, Gebre Selassie (C), Plechatý, Pourzitidis, Fukala (63. Varfolomejev) - Frýdek (75. Polyák), Červ, Višinský (75. Rabušic) - Mészáros (63. Preisler), Rondić (34. Kozák)

Náhradníci: Pešl - Mara, Černický, Preisler, Varfolomejev, Polyák, Winkler, Kozák, Rabušic

Branky: 16. Ousou, 23. Olayinka, 29. Tecl (pen.)

Žluté karty: 85. Usor - 28. Rondić, 45+2. Mészáros

Rozhodčí: D. Starý - J. Kubr, D. Vodrážka; VAR: V. Štěrba, AVAR: M. Vlček
Diváci: 11376

První střelu na bránu vyslal v 9. minutě Ewerton, ovšem jeho pokus postrádal razanci a Vliegen v klidu chytil míč do rukou. Domácí fotbalisté byli od prvních minut více na míči a snažili se najít skulinku v liberecké obraně. To se jim podařilo v 16. minutě. Na centr Ševčíka ze standardní situace si naskočil Aiham Ousou, hlavičkou k tyči nedal brankáři šanci. Slovan mohl záhy odpovědět, ale střela Fukaly šla pouze do středu brány, kde byl připraven Kolář.

Ve 23. minutě to již bylo o dvě branky. Další Ševčíkův centr zakončil Peter Olayinka, i tentokrát byl Vliegen bez šance. O pár minut později fauloval ve vápně Rondić a Slavii se naskytla možnost v podobě penalty, kterou nařídil po výzvě videorozhodčího hlavní sudí. Té se ujal Stanislav Tecl. Přestože ji Vliegen vyrazil, o tyčku se balón odrazil zpět k Teclovi, který měl práci jednoduchou, 3:0. I ve zbytku poločasu byli domácí aktivnější a dále hrozili, nicméně další branku nevstřelili a do kabin se odcházelo za stavu 3:0.

Hned v úvodu druhé půle měl velkou šanci Provod, avšak sám před Vliegenem se nedokázal prosadit. Belgický gólman vytáhl povedený zákrok. V 53. minutě mohl skórovat Olayinka, nigerijský fotbalista se snažil zakončit po zemi na zadní tyč, ovšem zde byla připravena noha libereckého brankáře. Slovan se snažil prezentovat aktivní hrou a celý zápas ještě zdramatizovat, ale zadní řada Slavie svědomitě bránila.

V 81. minutě se dostal ke střele zpoza vápna Gebre Selassie, jeho pokus byl ztečován a skončil mimo tři tyče. Na druhé straně tváří v tvář brankářovi selhal Jurečka. V nastavení měl velkou šanci alespoň na zkorigování výsledku Kozák, ale jeho přízemní střelu Kolář dokázal vyrazit. O chvíli později hlavní sudí ukončil utkání, a tak si Slovan připsal porážku 0:3.

Jindřich Trpišovský (SK Slavia Praha):

„Nám se podařilo dobře vstoupit nátlakově do utkání. Dobře jsme se pohybovali, kombinovali. Vytvářeli jsme si tlak do vápna, z čehož rezultovaly naše možnosti. Celkově výkon v prvním poločasu byl velice dobrý. Ve druhé půli jsme přestali dávat šance. Postupem času šla intenzita a kvalita hry z naší strany trochu dolů. Bohužel už nepadl žádný gól, i když k tomu bylo dostatek brejkových příležitostí. Začali jsme dělat technické chyby. Zápas skončil 3:0. Výkon byl velice dobrý, škoda, že jsme nevstřelili další gól.“

Luboš Kozel (FC Slovan Liberec):

„Dnes je to asi jednoduché. Slavia na nás vlítla od první minuty. Nějak jsme přečkali prvních patnáct minut. Říkal jsem si, že nejhorší máme za sebou. Věřil jsem, že naše sestava, která měla hodně hráčů, kteří hráli poprvé v základní sestavě tenhle rok, se trošku zvedne. Bohužel jsme dostali gól ze standardní situace. Vzápětí druhý a do třicáté minuty z rohu penalta a třetí gól. Takže to bylo 3:0 a de facto po utkání. Myslím si, že ten druhý poločas jsme dohráli se ctí. Chtěli jsme kluky trochu povzbudit, protože těch variant na střídání, změnu, jsme moc neměli. Vím, že druhý poločas byl z naší strany aktivnější, ale zase měla Slavie víc prostor otevřený na rychlé protiútoky. Samozřejmě měla utkání pod kontrolou. Podržel nás Olie, chytil některé šance. Na konci měl ještě příležitost Maty Kozák, ale to je asi jedno z mála pozitiv. Myslím si, že průběh byl jednoznačný.“