FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Ostrava 0:0
09.10.2022

Slovan hrál od prvního poločasu v deseti a s Baníkem pouze remizoval 0:0

Šimon Knopp
Liberec - V 11. kole české nejvyšší soutěže se svěřenci trenéra Kozla představili na domácím stadionu proti Baníku. Již od úvodu byli liberečtí fotbalisté aktivnější a vytvořili si několik šancí. Ovšem ve 36. minutě byl vyloučen Gebre Selassie a Slovan dohrával zbytek zápasu v deseti. I ve druhém poločasu měli naši fotbalisté několik nebezpečných akcí, ale na branku se přes skvěle chytajícího Laštůvku nezmohli. Utkání skončilo nerozhodně 0:0.
11.kolo, neděle 9.10.2022, 16:00
0:0
(0:0)
FC Baník OstravaFC Baník Ostrava
FC Slovan Liberec:

Vliegen - Mikula, Gebre Selassie (C), Talovjerov, Plechatý, Preisler (86. Fukala) - Valenta, Frýdek, Červ (57. Pourzitidis) - Matoušek (56. Prebsl), van Buren (90+2. Rabušic)

Náhradníci: Stejskal - Prebsl, Pourzitidis, Fukala, Mara, Varfolomejev, Višinský, Mészáros, Kozák, Rabušic

FC Baník Ostrava:

Laštůvka (C) - Ndefe, Frydrych, Lischka, Šehić - Cadu, Kuzmanović (67. Tetour), Kaloč, Plavšić - Almási, Klíma (67. Tijani)

Náhradníci: Hrubý - Boula, Tetour, Buchta, Jaroň, Pojezný, Tijani, Fleišman, Mišković

Žluté karty: 39. Čvančara (kondiční trenér), 43. Matoušek, 50. Červ - 66. Cadu, 77. Kaloč, 81. Šehić, 90+1. Almási

Červené karty: 36. Gebre Selassie

Rozhodčí: T. Batík - J. Pečenka, P. Kotalík; VAR: L. Szikszay, AVAR: M. Volf
Diváci: 3858

Do první útočné akce se dostal Slovan, Červ se snažil najít Mikulu, ale jeho centr byl nepřesný a skončil v zázemí. Liberečtí pokračovali v úvodním nátlaku a v 6. minutě se krásně uvolnil náběhem za obranu van Buren. Ovšem sám před Laštůvkou skórovat nedokázal, jeho přízemní střelu vyrazil gólman Baníku prsty na roh. Vzápětí přišla šance Preislera, který si naskočil na přetažený centr. Ale ani jeho hlavička v síti neskončila, Laštůvka předvedl znovu velmi dobrý a pohotový zákrok. V další akci byl Matoušek, když se ve skluzu snažil tečovat prudký centr do brány, tentokrát mu k radosti chybělo pár centimetrů.

V 19. minutě se dostal do útoku Baník, proti sérii centrů musel zasahovat i Vliegen. Nejprve míč vyboxoval mimo nebezpečí a následně jistil nepřesný pokus Klímy. Na druhé straně se k hlavičce prodral Matoušek, ale narazil na připraveného Laštůvku. Ve 28. minutě pohledně sklepl Matoušek míč patičkou pro Mikulu. Liberecký obránce tvrdě vystřelil zpoza vápna a brankářovi balón vypadl. Nejrychleji se zorientoval Preisler, ale než stihl vystřelit, tak si obrana Baníku dokázala poradit a zahrála míč do bezpečí. Ve 36. minutě tvrdě atakoval Plavšiće Gebre Selassie a po konzultaci s videem mu hlavní sudí udělil červenou kartu, ačkoliv původně váhal i se žlutou.

Záhy po vyloučení měl šanci skórovat hlavou Almási, liberecké hráče podržel Vliegen, který dokázal balón vyrazit. Ve 45. minutě upadl ve vápně Almási, hosté se dožadovali penalty, ale rozhodčí jasně gestem ukázal, že se pokutového kopu nedočkají. V úvodu druhého poločasu, i přes hlasité protesty fanoušků, dostal žlutou kartu Červ. Baníku se tak naskytla zajímavá možnost v podobě volného přímého kopu. Exekuce se ujal Cadu, který se snažil prostřelit zeď, ale neuspěl.

Zatímco první poločas patřil herně Slovanu, v tom druhém byli o něco nebezpečnější hosté. Po jednom z centrů se dral k zakončení Almási, ale balón nezasáhl, protože Vliegen včas míč vyboxoval. Do velké šance se propracoval přibližně deset minut před koncem Frýdek. Po přihrávce van Burena pelášil sám na Laštůvku, ale gólmana hostů nepřekonal. Po rohovém kopu reklamovali domácí hru rukou, rozhodčí chvíli komunikoval s videem a pak dal pokyn k pokračování ve hře. Záhy se do další šance prodral Valenta, ale ani on střelou z vápna nepřekonal skvěle chytajícího Laštůvku.

Slovan sbíral ke konci síly k závěrečnému náporu. Po centru z rohového kopu hlavičkoval van Buren, jeho pokus směřovaný do středu branky gólman vyrazil. Samotný závěr patřil hostům, kteří měli k dispozici rohový kop, ale ani z něho jsme branku neviděli. Zápas tedy skončil nerozhodně 0:0.

Pavel Vrba (FC Baník Ostrava):

„Samozřejmě, že když hrajete proti deseti lidem a nezískáte bod, tak je to málo. My jsme nepředvedli výkon, abychom si výhru zasloužili. V předfinální fázi jsme se nedostali do situací, do kterých jsme se mohli dostat. Měla být jednoznačně lepší mezihra, více přihrávek do velkého vápna. Měli jsme dva vysoké hráče a kromě jedné šance jsme si výraznější příležitost nevytvořili. Výsledek odpovídá zápasu celkově, co se týká naší strany. Myslím, že to je pro oba maximum, co asi mohlo být.“

Luboš Kozel (FC Slovan Liberec):

„Jsem zklamaný, že jsme nevyhráli. Myslím si, že jsme dneska podali velmi dobrý výkon. Od první minuty jsme byli aktivní a hráli jsme dobře. Jediné, co nám chybělo bylo dát gól. Mick měl velkou šance, poté jsme některé situace neřešili úplně dobře v tom finále. Ale chyběl nám vždy kousek. Myslím si, že výkon v ofenzivní fázi byl dobrý. Do třicáté až pětatřicáté minuty jsme byli lepší. Poté přišla červená karta, která námi otřásla. Do půli jsme to nějak ubránili silou vůle. Po poločasu jsme se zklidnili, změnili rozestavení. Snažili jsme se soustředit na defenzivu, ale chtěli jsme být pořád aktivní. Samozřejmě jsme se chvílemi dostali pod tlak, Baník asi držel balón více než my a nějaké nebezpečné situace měl. Ale myslím si, že i ve druhé půli jsme měli největší šance my. I v deseti jsme hráli v závěru velmi dobře. Myslím si, že jsme si to dneska zasloužili. Bohužel gól jsme nedali. S pokorou bod bereme. Ale jak říkám, jsem trochu zklamaný, rozpolcený, že přes ten dobrý výkon jsme nezískali tři body.“