FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Sparta 1:3
30.04.2023

Sparta v extrémně dlouhém nastavení otočila zápas ve svůj prospěch. Slovan prohrál 1:3

Martin Soukup
Liberec - V posledním kole základní části ligy se představil Slovan na domácím stadionu U Nisy proti Spartě. Utkání otevřel brankou v první půli Valenta, když se trefil z voleje. Spartě se podařilo zásluhou dvou proměněných penalt Awera Mabila utkání otočit a následně pečetil výhru hostů Kuchta. Slovan prohrál ve třicátém kole 1:3, přesto udržel sedmou příčku a ve skupině o umístění se utká s Českými Budějovicemi.
30.kolo, neděle 30.4.2023, 15:00
1:3
(1:0)
AC Sparta PrahaAC Sparta Praha
FC Slovan Liberec:

Vliegen - Ndefe, Prebsl, Pourzitidis - Ghali (83. Mészáros), Červ, Valenta (83. Preisler), Frýdek (65. Doumbia), Fukala (C) (77. Mikula) - Olatunji, Tupta (77. Rondić)

Náhradníci: Pešl - Lehoczki, Preisler, Mikula, Varfolomejev, Polyák, Doumbia, Mészáros, Rondić, Rabušic

AC Sparta Praha:

Kovář - Panák (C) (46. Pavelka), Vitík, Vydra - Wiesner, Sadílek (83. Goljan), Laci (61. Daněk), Karabec (83. Schánělec), Højer - Haraslín (46. Mabil), Kuchta

Náhradníci: Vorel, Heča - Pavelka, Kamenović, Goljan, Mabil, Daněk, Schánělec

Branky: 13. Valenta - 89. Mabil (penalta), 90+9 Mabil (penalta), 90+11 Kuchta

Žluté karty: 41. Ndefe, 89. Rondić, 90+9 Červ, - 49. Wiesner, 57. Pavelka, 70. Priske (trenér), 90+3 Vitík, 90+3 Vydra, 90+15 Schánělec

Červené karty: 89. Ndefe

Rozhodčí: D. Starý - I. Nádvorník, J. Váňa; VAR: J. Adámková, AVAR: A. Horák
Diváci: 7258

Zápas začal celkem ostře, kdy diváci mohli vidět spoustu faulů uprostřed hřiště. Ve 13. minutě po vysokém míči za obranu od Frýdka se k míči dostal Matěj Valenta, který zakončil z voleje pod břevno sparťanského gólmana. Celou situaci musel kontrolovat VAR pro možný ofsajd samotného střelce. Branka nakonec byla uznána. V 19. minutě se do úniku dostal Tupta, který mohl ještě přihrát volnému Frýdkovi, nakonec se ale rozhodl vystřelit a brankář Kovář musel zasahovat. Jeho tvrdou ránu vyrazil pouze před sebe. Haraslínova prudká střela vypadla z náručí libereckého brankáře. Kuchta ve snaze získání míče fauloval Vliegena.

Po půl hodině hry se do brejku dostal Olatunji, který ale neudržel rovnováhu v souboji s Vydrou a následně se dožadoval penalty. Hlavní sudí ale zůstal klidný. Ve 35. minutě z přímého volného kopu zkoušel štěstí Haraslín, jeho pokus ale skončil nad brankou Vliegen. Následně se po dobré kombinaci Olatunjiho dostal do střely Ghali, který ovšem branku Kováře minul. V závěru prvního poločasu se do velké příležitosti dostala Sparta, jejich závar v pokutovém území Liberce odvrátil Frýdek a z následného protiútoku střílel vedle Tupta.

Na začátku druhého poločasu dostal Olatunji dlouhý míč za obranu, kdy po efektivní kličce zkoušel zakončit, jeho střelu zblokoval sparťanský obránce. Následně se pokoušel přehodit lobem Kováře Ghali, který pouze vystrašil mladého brankáře. Vzápětí z pravé strany centroval Mabil do pokutového území, kde míč prolétl územím Vliegena, kde se natahoval Sadílek. V 58. minutě střílel z levé strany Frýdek, jehož mířená střela do pravé šibenice skončila nad brankou soupeře. V 66. minutě po centru Olatunjiho z pravé strany tečoval balon Frýdek a Kovář musel celou situaci kontrolovat.

Následně z levé strany mířil do pravého rohu branky Mabil, jeho pokus ale skončil těsně vedle tyče Vliegenovy branky. V 78. minutě se objevil ve vápně Rondić a střelou z otočky zkoušel překvapit brankáře soupeře, kdy nastřelil břevno. Následně se k hlavičce dostal vystřídaný Mikula, jeho střela trefila pouze Kováře uprostřed branky. V závěru druhého poločasu obdržel za údajný faul na Kuchtu v pokutovém území druhou žlutou kartu Ndefe a hlavní arbitr nařídil pro Spartu penaltu. K penaltovému puntíku se postavil Awer Mabil a nedal Vliegenovi šanci zasáhnout, když míč poslal k levé tyči.

V nastavení druhého poločasu po přezkoumání VARu se zničeho nic kopala penalta v neprospěch Slovanu. K míči se podruhé postavil Awer Mabil a i tentokrát poslal míč na stejnou stranu branky. Po dlouhém nákopu se míč odrazil ke Kuchtovi , ten si všiml mírně vyběhnutého Vliegena a poslal balon přes libereckého brankáře.

Luboš Kozel (FC Slovan Liberec): Zápas bych rozdělil na dvě části. Do 90. minuty a po devadesáté. V té první musíme být spokojení. Předvedli jsme dobrý výkon, chtěli jsme hrát poctivě do defenzívy, nějaké taktické záměry se nám také celkem dařilo plnit. Do vedení jsme se dostali celkem lacino. V těch prvních 15-20 minut jsme ještě nehráli tak dobře na míči, hodně jsme kazili, ale myslím si, že ten gól nám pomohl. Myslím si, že jsme hráli dobře dopředu, byli jsme nebezpeční. Druhý poločas jsme v tom pokračovali. Rozhodující moment byly neproměněné šance Rondiće, když trefil břevno a vzápětí Mikulova hlavička. Kdybychom odskočili na 2:0, tak možná by to ten zápas rozhodlo. Samozřejmě Sparta byla více na míči. To jsme věděli, že bude, ale kromě několika závarů si nevybavuji, že by měli nějakou vyloženou šanci. Bohužel v té devadesáté jsme zaspali míč za obranu, kdy se tam Kuchta dostal a využil svých zkušeností a chytrosti k tomu, aby mu byla písknutá penalta a soupeř z ní vyrovnal. Pak už jsme to hráli o deseti. To, jestli to byla penalta nebo ne, bych komentovat nechtěl.

Brian Priske (AC Sparta Praha): Druhá půlka byla od nás lepší. Ta první byla určitě pod úrovní toho, co očekáváme od každého jednotlivce i od celého týmu. Chyběla nám energie, disciplína a základní fotbalové dovednosti. Soupeř chtěl daleko více hrát, hráli dobře, mají dobře postavený tým, perspektivní a mladý.