FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Sparta 2:3pen
01.03.2023

Slovan po dramatickém vývoji utkání vypadl z poháru, se Spartou prohrál na penalty

Liberec - Na stadionu U Nisy se hrálo čtvrtfinále MOL Cupu, ve kterém Slovan narazil na pražskou Spartu. Utkání nabídlo dramatický vývoj. Nejprve otevřel již ve čtvrté minutě skóre Rondić. Ovšem Sparta zabrala a utkání díky dvěma brankám Kuchty dokonce otočila. Liberečtí se nevzdali a v nastavení druhého poločasu srovnal na 2:2 Rabušic. Následovaly penalty, které lépe zvládl pražský celek a Slovan se tak s českým pohárem pro tuto sezonu rozloučil.
Čtvrtfinále, středa 1.3.2023, 17:00
2:3pen
(1:0)
AC Sparta PrahaAC Sparta Praha

Vliegen - Gebre Selassie (C) (35. Valenta), Prebsl, Pourzitidis - Ndefe (86. Rabušic), Červ, Doumbia, Frýdek (97. Varfolomejev), Preisler (86. Polyák) - Rondić (77. Olatunji), Tupta (77. Mészáros)

Náhradníci: Pešl - Varfolomejev, Polyák, Valenta, Mészáros, Rabušic, Olatunji

AC Sparta Praha:

Kovář - Vitík, Panák (91. Sørensen), Krejčí - Mejdr (116. Karabec), Laci (63. Sadílek), Kairinen, Zelený - Čvančara (88. Daněk), Haraslín (88. Mabil) - Minčev (63. Kuchta)

Náhradníci: Vorel - Sørensen, Daněk, Sadílek, Karabec, Mabil, Kuchta

Branky: 4. Rondić, 90+2. Rabušic - 76. a 82. Kuchta

Žluté karty: 72. Tupta, 78. Preisler, 84. Pourzitidis, 112. Varfolomejev - 64. Čvančara, 70. Krejčí, 122. Zelený

Rozhodčí: Szikszay – Hrabovský, Mokrusch; VAR: Orel, AVAR: Kříž
Diváci: 3258

Již v první minutě měl velmi dobrou šanci Rondić. Po centru Preislera se liberecký útočník dostal úplně osamocený k hlavičce, ale svůj pokus nedokázal usměrnit a pouze trefil brankáře Sparty. Ovšem o pár minut později již mohli liberečtí fanoušci slavit. Tupta si převzal míč od Frýdka a následně na zadní tyči našel svoji pobídkou Imada Rondiće. Ten na podruhé nezaváhal a ranou do prázdné brány otevřel skóre utkání, 1:0. Sparta poprvé pohrozila v 11. minutě. Minčev střílel ve vápně z voleje, ale jeho pokus odražený od země skončil v rukách Vliegena.

Hodně zmatků v liberecké obraně přinesl rohový kop z 12. minuty. Sparta se dostala k odraženým míčům a několikrát nebezpečně z vápna zakončovala. Avšak hradbu domácích hráčů prostřelit nedokázala a následně byl odpískán faul Krejčího. Hosté zahrozili znovu o pár minut později z dalšího rohu. Vliegen nejprve míč pouze vyrazil před sebe. Následně se ke střele dostal Haraslín a liberecký gólman předvedl výborný reflexivní zákrok. Sparta ale zůstala u balónu a po hlavičce Čvančary vykopával míč z brankové čáry Ndefe. Liberec tak ustál další obrovskou šanci Sparty.

Problém nastal pro Slovan ve 34. minutě, kdy musel odstoupit kvůli zranění Gebre Selassie. Liberecký kapitán zůstal po souboji s Haraslínem na zemi a nedokázal se plnohodnotně vrátit zpět na hřiště. V pětiminutovém nastavení prvního poločasu jsme již další šanci neviděli a Slovan odcházel do kabin ve vedení 1:0.

Sparta vstoupila do druhé poloviny hry aktivně a hrozila z dalších standardních situací. Po jednom z rohů musel po sérii hlaviček odkopávat balón Pourzitidis. V 60. minutě krásně prokličkoval přes trojici hráčů Tupta, ale Kovář byl včas z branky a celou situaci pro Spartu vyřešil. O sedm minut později vyslal nebezpečnou střelu Frýdek, ovšem jeho pokus pouze prolétl kolem pravé šibenice. Z další akce hrozil Rondić, snažil se ve vápně ještě zaseknout a vystřelit. Nakonec z toho byla střela Doumbii do dobře postaveného obránce Sparty.

Snažení Sparty přineslo své ovoce v 76. minutě. Ke střele ve vápně se dostal Jan Kuchta a střelou pod břevno nedal Vliegenovi šanci, 1:1. O pár minut později se podařilo Spartě celý zápas otočit. Byl to znovu Jan Kuchta, který se nejlépe zorientoval ve vápně a rozvlnil síť, 1:2. Slovan se hnal za vyrovnáním a v nastavení se dočkal! Po centru Mészárose se Michael Rabušic položil do střely a hlavičkou srovnal na 2:2. Sparta ale ještě nesložila zbraně a v závěru střílel z kraje vápna Mejdr. Jeho pokus směřoval do brány, ale Mészáros byl dobře postavený a odkopl jeho pokus pryč.

V prodloužení ani jeden z celků nechtěl udělat chybu do obrany a viděli jsme spíše opatrnější výměnu míčů. Do nejzajímavější příležitosti se v první nastavené desetiminutovce dostal Polyák, který hledal ještě zpětnou přihrávkou ve vápně někoho ze spoluhráčů, bohužel neúspěšně. Na straně Sparty se dostal k nebezpečnému zakončení Sadílek. Jeho pokus dokonce orazítkoval břevno liberecké branky.

Ani ve druhé části prodloužení se obraz příliš neměnil. Byla to hlavně Sparta, která držela míč na svých kopačkách a snažila se vymyslet něco směrem dopředu. Ve 115. minutě se dostal k hlavičce po centru ze standardní situace Krejčí, Vliegen byl připraven. Prodloužení nám rozhodující branku nepřineslo a následoval penaltový rozstřel.

Penalty:

1. kolo - Karabec (Sparta) proměnil x Rabušic (Slovan) proměnil

2. kolo - Krejčí (Sparta) proměnil x Olatunji (Slovan) proměnil

3. kolo - Kairinen (Sparta) proměnil x Červ (Slovan) neproměnil

4. kolo - Sørensen (Sparta) proměnil x Mészáros (Slovan) proměnil

5. kolo - Kuchta (Sparta) proměnil

Sparta zvítězila v penaltách 5:3 a Slovan se po srdnatém výkonu musí s MOL Cupem rozloučit.

Brian Priske (AC Sparta Praha): Bezpochyby to bylo velmi emotivní utkání, což bylo k vidění nejen na hřišti, ale i u laviček. Vše bylo navíc umocněno turbulentním vývojem. Nevstoupili jsme do utkání dobře, pak jsme se ale dostali do hry a srovnali skóre. Přidali jsme další branku, o které jsme si mysli, že bude vítězná, nicméně soupeř vyrovnal a došli jsme až do penalt. Máte tedy pravdu, bylo to opravdu emotivní. O týmu mi dnešek prozradil, že jsme mentálně silní a máme vítězného týmového ducha. Dobrým příkladem je způsob, jakým do utkání promluvili střídající hráči. Byli velmi aktivní a v hlavách dobře připravení.“

Luboš Kozel (FC Slovan Liberec): „Myslím, že jsme podali dobrý výkon. Bohužel se špatným koncem pro nás. Mrzí mě, že jsme přišli o dalšího hráče, protože Theo má zlomenou nohu. Bohužel další obránce je mimo. Ještě to bylo odpískané jako jeho faul, což mi úplně prostě hlava nebere. Jinak nemám hráčům co vytknout.“