FC Slovan Liberec | Jindřich Trpišovský: Před kluky musím smeknout
Menu Další Zavřít Zavřít
27.11.2015

Jindřich Trpišovský: Před kluky musím smeknout

Dominik Jakubec
Braga - Smíšené pocity rozčarování z prohry a spokojenosti s výkony svých svěřenců se po zápase v Braze mísily v hlavě trenéra Jindřicha Trpišovského. "Kluci bojovali do posledního dechu, odvedli v dané situaci maximum," skláněl poklonu na adresu svých spoluhráčů. Přesto ho však ztráta bodu v nastaveném čase mrzí.

Jak se po porážce cítíte?
Mám zase strašně smíšené pocity. Pro naše hráče mám jen samá slova uznání. Byli jsme v takovém stavu, že naskočili i kluci, kteří by jindy kvůli zranění hrát nemohli. Dokonce i na lavičce jsme měli dva tři hráče, kteří by do zápasu naskočit nemohli. Vzhledem k situaci jsme podle mě odvedli maximum. Hráči bojovali do posledního dechu. Přestože by remíza nic neřešila, trochu mě to nyní mrzí, sahali jsme po dobrém výsledku. V první půli jsme hráli velmi dobře, ale po poločase už jsme neměli síly. O to víc mi je líto, že přestože se kluci úplně vyždímali a zápas oddřeli, nemají nakonec ani odměnu v podobě remízy.

Velmi sporná situace přišla ve druhé půli, kdy Dmitrij Jefremov skóroval, ale jeho branka pro ofsajd neplatila. Jak jste ji viděl?
Myslíme si, že šel míč od jejich hráče, navíc je to velmi sporné. Podle místních samozřejmě ofsajd jasně byl, podle nás to zase tak jasné není... Těžko říct. Byl to důležitý moment, ale Braga také trefila tyč, břevno a měli i dost dalších šancí. Spíš mě mrzel první poločas, gólů jsme mohli dát mnohem víc. Kerbr měl dobrou šanci, Baky taky. Ale také je mi líto, že jsme nemohli klukům na hřišti pomoct nějakým střídáním post za post. Shala musel skončit na křídle, Bakoš na podhrotu a Švejdík odehrál celý zápas v záloze. Nejsme teď úplně bojeschopní.

Rozhodly podle vás neproměněné vyložené šance?
Nebylo to jen tím. Navíc, v Marseille to zase bylo naopak, z jedné šance jsme dali gól. Kdybychom šli do výraznějšího vedení, bylo by to samozřejmě příjemnější, ale jejich góly jsme si také zapříčinili vlastními chybami na míči. Před prvním jsme zbytečně ztratili balon, následovaly dva rohy a gól, v nastavení to bylo také podobně. Spíš tedy určily výsledek tyto situace.

Soupisku jste musel lepit na poslední chvíli, jak jste byl s náhradami spokojen?
Braga byla v plné sestavě, my to museli na poslední chvíli měnit. Do zálohy nakonec musel jít Ondra Švejdík, protože Soungole má vleklé potíže, které ho do zápasu nepustí, a David Pavelka i přes injekce proti bolesti musel odstoupit z rozcvičení. Výsledný výkon je ale pochvalou pro kluky, kteří byli na hřišti. Když má někdo vůli, nezměrné nasazení a je pracovitý, může sahat po jakémkoliv výsledku. Pro hráče mám za jejich výkon absolutorium.

Sledovali jste rovněž výsledek zápasu mezi Marseille a Groningenem?
O výsledku v Marseille jsme věděli, ale nebyl čas ho nějak řešit. Museli jsme se soustředit na dohrání utkání, v závěru jsme totiž cítili, že v našem stavu jsme těžko mohli počítat s nějakým naším závěrečným tlakem. Asi čtyři hráči měli křeče, Sýkora šel do zápasu po jednom tréninku po třech nedělích, podobně na tom byli Folprecht a další. Síly nám prostě docházely. Braga navíc byla hrozně kvalitní. Sice jsme utkání v Marseille sledovali, ale soustředili jsme se jen na to naše, a na konci jsme cítili, že na víc v tu chvíli vzhledem k našemu stavu nemáme.

Do sestavy se vrátil i David Hovorka. Jak jste s jeho výkonem spokojen?
Ukázalo se, že je hodně důležitým hráčem. Braga hraje na dva nepříjemné útočníky a David ukázal i v rozehrávce, jak je pro nás nepostradatelný. Navíc se mi zdá, že s jeho přítomností stoupají i výkony Lukáše Pokorného. Ten hraje i jinak dobře, ale zkrátka mi přijde, že chemie mezi nimi skvěle funguje. Přitom David s týmem trénuje dva dny, předtím se připravoval individuálně, a šest nebo sedm týdnů nehrál utkání. Znovu nám dokázal, že pokud to bude mít v hlavě v pořádku a bude dál stejně makat, je před ním skvělá kariéra.

Před duelem s Marseille se bohužel vykartoval Lukáš Pokorný. Celou situaci jste měl přímo před sebou, jak byste ji popsal?
Snažili jsme se to zachránit, aby kartu nedával. Ale i Honza Nezmar nám po zápase říkal, že to byl jasný faul na žlutou. Viděli jsme, že trefil i balon, ale kontakt tam byl. Šli jsme do rizika, věděli jsme, že mu stopka hrozí, ale chtěli jsme z Bragy přivézt body. Bohužel to skončilo takhle, ale i podobné momenty fotbal přináší.

Po losu jste si přál, aby se v prosinci s Marseille ještě hrálo o postup. Toto přání se vám tedy splnilo?
Po tom, jak se skupina vyvíjela, jsem doufal, že bude závěr vypadat jinak. Ale kdyby mi někdo před losem řekl, že si to rozdáme o postup v posledním zápase s Marseille, tak bychom to brali. V prosinci se může stát všechno. Třeba jsme si tentokrát vybrali trochu takovou tu smůlu a trošku se to proti Marseille vrátí, pokud si o to řekneme bojovností a nasazením. A také mám přání, abychom s touto bojovností a nasazením zvládali i ligu. Tam to totiž třeba v Brně nebo při jiných zápasech úplně neplatilo. Na Marseille můžeme myslet až po zápasech se Zlínem a Slavií. Je to o to hezčí, že všichni budeme vědět, o co přesně půjde.

Bude podle vás nějak odlišné hrát proti Marseille na výhru od stavu, kdy by vám stačil i bod?
Oni jsou tak kvalitní, že to asi příliš rozdílné nebude. Mohlo by to pomoct nám, že budeme muset hrát od první minuty na vítězství, ale s nimi je to zrádné. Mají obrovskou kvalitu. Na druhou stranu, dokázali jsme vyhrát u nich a určitě to můžeme zopakovat. Bylo by určitě snazší hrát na remízu, ale příprava bude stejně směřovat na to, abychom podali co nejkomplexnější a nejkvalitnější výkon směrem dopředu i dozadu.


Generální partner
Preciosa AAA Auto
Hlavní partneři
Pražská plynárenská T-Mobile Renomia AUTO KP Plus Canis Pivovar Svijany
Další partneři
ITADECO Břízky - Euroseal
Mediální partneři
eFotbal Český rozhlas Liberec