FC Slovan Liberec | Trenér Trpišovský sčítá ztráty. Snad nebudu muset proti Spartě hrát já, říká s hořkým úsměvem
Menu Další Zavřít Zavřít
04.11.2016

Trenér Trpišovský sčítá ztráty. Snad nebudu muset proti Spartě hrát já, říká s hořkým úsměvem

Dominik Jakubec
Florencie - Zápas na hřišti Fiorentiny přidělal trenéru Trpišovskému na tváři pořádné množství vrásek. Ani ne tak kvůli prohře jako spíš kvůli marodce, která se po zápase ještě rozšířila. "Když jsem viděl Davida Hovorku na zemi, pořád jsem se modlil, že to nějak rozhýbe," přibližuje kouč kritický moment utkání.

Znamená podle vás prohra ztrátu šancí na postup?
Tak nad tím teď po pravdě příliš nepřemýšlím. Hlavou se mi honí zdravotní stav hráčů a nedělní utkání. Šance na postup... Dohráváme v tom stavu, v jakém dohráváme, a máme svých problémů dost. Musíme se přeorientovat na ligu, uzdravit hráče, do toho nám program rozdělí reprepauza. Pokud vím, máme v Evropské lize jeden bod a čeká nás Karabach. Budeme chtít samozřejmě vyhrát, máme vůči fandům velký dluh v podobě domácího vítězství. Ale vzhledem k současné situaci je to ještě velmi daleko.

Jak moc ve vás zatrnulo, když jste po souboji s Kaliničem viděl na zemi zraněného Davida Hovorku, který byl v tu chvíli vaším jediným zdravým stoperem?
Ve skrytu duše jsem hned začal promýšlet varianty, koho máme k dispozici a v jakém jsme stavu. Věděl jsem, že Lukáš Pokorný, Martin Latka ani Ondřej Karafiát nemohou hrát, takže jsem se před zápasem modlil, aby se ještě jemu něco nestalo. Před zápasem si vždy připravujete nějaká řešení, co bychom dělali, kdyby se někdo zranil a bylo potřeba reagovat. Ale tady jsme v podstatě ani žádnou variantu mít nemohli. Dobře mi vůbec nebylo. Pořád jsem se modlil, že to rozhýbe a bude moct pokračovat. Když řekl, že to nepůjde, bylo mi ho hlavně líto. Vím, co pro fotbal dělá, a že to je určitě něco vážného, protože on by jinak dolů nešel.

Jak těžké bude v současné chvíli dávat dohromady sestavu proti Spartě?
Uvidím v následujících dvou dnech. Honza Sýkora měl také určitý zdravotní problém, kvůli kterému šel dolů, o poločase zase dávali dohromady Vláďu Coufala, který měl problémy s kotníkem. V tuto chvíli hlavně doufám, že nebudu muset proti Spartě hrát já. Nemáme klasický B-tým, jen juniorku, a v té je jako další klasický stoper Martin Chlumecký, který nastupuje v mládežnických reprezentacích, také zraněný. Není moc kam sáhnout. Snad se nám podaří nějaké řešení najít. Nechtěl bych sahat k přeskupení systému, aby museli hrát třeba jen tři obránci. Také tyto varianty v hlavě mám, ale doufám, že se dáme aspoň trochu do kupy. Jsem rád, že Milan Nitrianský post stopera zvládl, i když ho hrál snad podruhé v životě. V tuto chvíli je pomalu jediným zdravým obráncem.

Ovlivní marodka ambice vašeho týmu před nedělním zápasem?
Na to se nikdo dívat nebude. Okolnosti jsou takové, jaké jsou, což nic nemění na tom, že budeme chtít vyhrát. Bohužel se to na nás v poslední době sype, ale v neděli ve tři hodiny zkrátka uděláme vše pro to, abychom zápas zvládli. Vzadu budeme muset opět improvizovat, to je jasné. Ale Honza Sýkora zvládl takhle náročný zápas hrát přes nohu, Vláďa Coufal s Milanem Nitrianským hráli na stoperu, Honza Navrátil dohrával jako pravý bek... Nějak to zvládneme, i když to nebude nic jednoduchého.

Co stálo za vaším rozhodnutím, že se do branky postaví Václav Hladký?
Martin Dúbravka měl problém už od Bohemky a nebyl začátkem týdne stoprocentně zdravý. Chtěli jsme se vyhnout takovému tomu tlaku, který si Fiorentina doma vytváří, a Véna má dobrou hru nohama a velké sebevědomí. Chtěli jsme mu dát šanci a zároveň jsme chtěli, aby se zapojil víc do hry. Navíc si to za svou práci zaslouží. Byl to zkrátka souhrn okolností.

Může podle vás tato prohra ovlivnit psychiku týmu před dalšími důležitými zápasy?
Takovýto zápas na jednu stranu zas taková psychická rána není. Prohrajete 0:3, což není příjemné, ale všichni víme, v jaké jsme situaci. Jsem rád, že se hráči i proti takovému soupeři nabízejí a chtějí hrát fotbal. Je to úplně jiná porážka, než třeba na Bohemce. Hrajeme Evropskou ligu, čehož si musíme vážit. Jsou to náročná utkání. Když se podíváme na základní sestavu, hned pět kluků hrálo před dvěma lety druhou ligu. Musím pro ně vyjádřit obdiv, jak to zvládají. Spousta z nich navíc hraje na nezvyklém postu. Třeba Igor Súkenník hrál loni druhou ligu v Hradci a teď musel na Fiorentině čelit takovým hráčům. Podobná porážka je nepříjemná, ale víc nás mrzí ztráty bodů z předchozích zápasů.

Zápas opět ovlivnily individuální chyby, po nichž padly první dvě branky. Jak jste je viděl?
Ještě jsem to neviděl v televizi, ale penalta přišla po skluzu ve vápně. Pořád se bavíme, že tohle se prostě nesmí dělat. Občas tak situace vyplyne, ale musíte ve skluzu jít jen na balon, který je volný. Ne na hráče. Ale chyba byla už v náběhu. Do hráče musel jít defenzivní záložník, ne stoper, a pak to takhle dopadlo. Bohužel následovala hrubá chyba. A druhý gól, to je naše klasika. Zkoušíme si dovolit něco, co si nemůžeme dovolit normálně, natož na takové úrovni. Následovala ztráta balonu v pozici, která nic neřeší. Oni to pak skvěle sehráli. Vláďa měl situaci velmi těžkou. Kalinič si naběhl za obranu, ten balon byl velmi těžký. Ale hlavní byla nedisciplinovanost v podobě ztráty míče středového hráče. To se nám pořád opakuje a budeme to muset řešit.

Bylo podle vás po druhé brance rozhodnuto?
Hrozně nás to srazilo. Do té doby to bylo 0:1, hra byla docela vyrovnaná. Zdeňka Folprechta skvěle vychytal brankář, jinak jsme mohli dokonce vést. Když to bylo o jeden gól, stále se s tím dalo něco dělat. Místo toho uděláme před poločasem takovou chybu a necháme je dát laciný gól. Za první branku se ani tak nezlobím, chyba to samozřejmě je, ale vyplyne to ze hry. Jejich hráč to udělal šikovně a byl to zbytečný zákrok z přemíry snahy. Ale ta druhá chyba, to byla prostě triviální ztráta, kterou si nemůžeme dovolit.


Generální partner
Preciosa
Prémiový partner
Tipsport
Hlavní partneři
T-Mobile Renomia AUTO KP Plus Pregis Canis Pivovar Svijany
Další partneři
FCC Pytloun
Mediální partneři
Náš region eFotbal