FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Košice 3:0
24.07.2014

Slovan zvítězil nad Košicemi třemi brankami ve druhé půli a postupuje do 3. předkola

Dominik Jakubec
Liberec - V odvetě 2. předkola Evropské ligy si náš tým poradil s Košicemi, které porazil díky skvělé druhé půli jasně 3:0, a postupuje tak do další fáze této soutěže. V ní se střetne rumunským týmem FC Astra Giurgiu.
2.předk. EL, čtvrtek 24.7.2014, 19:00, U Nisy
3:0
(0:0)
MFK KošiceMFK Košice
FC Slovan Liberec: Hroššo - Coufal, Rajnoch, Karišik, Fleišman (C) - Šural, Sackey, Pavelka - Ďubek (84. Hadaščok) - Delarge (86. Kolár), Hamuľak (75. Luckassen).
MFK Košice: Tofiloski - Kavka, Basista, Ostojič - Korijkov, Šinglár (C) (76. Novák) - Viazanko (67. Pačinda), Bukata, Sekulič - Skvašík (67. Haskič), Diaby.
Branky: 54. Ďubek, 81. Delarge, 90. Šural, ŽK: 60. Pavelka - 29. Viazanko, 61. Diaby, Rozhodčí: Edvartsen - Lundberg, Gundersen (všichni NOR).
Diváci: 7100

V úvodních minutách měli naši hráči převahu. Hned zkraje utkání zkusil vypálit Pavelka, mířil ale mimo. Zajímavěji už vypadal pokus Isaaca Sackeyho po přihrávce od Dzona Delarge, tu ale defenziva hostujícího týmu srazila na rohový kop a také s ním si dokázala poradit. O chvíli později rozehrával Tomáš Ďubek další roh a tentokrát již našel přesně hlavu Hamuľaka, tentokrát ho ale Tofiloski v brance soupeře vychytal. Stejný hráč už na konci první desetiminutovky zvedal ruce, když se k němu odrazil ve vápně míč a on bez otálení propálil vše, co mu stálo v cestě, norský sudí ale viděl Hamuľakův ofsajd a branka tak nemohla platit.

Postupem času se hra trochu uklidnila, zahrozit se mezitím pokoušeli také hosté. Oumar Diaby se už chtěl hnát kupředu, před vápnem ho ale čistě obral o míč Jan Rajnoch a šanci soupeře překazil. Mnohem nebezpečnější již byla standardní situace, při které gólman Hroššo nepříliš jistě vyběhl, k míči se ale nedostal a ten mířil k nohám Josefa Skvašíka. Košický forvard však balon nezasáhl ideálně a šourající se míč nakonec před brankovou čárou odkopla obrana. Právě hlavně po standardních situacích Košičtí posílali do našeho pokutového území centr za centrem, Lukáš Hroššo byl ale jinak jistý a míče buď vyrážel, nebo chytal. K jednomu takto vyraženému balonu se sice dostal Bukata a dokázal vypálit, mířil ale příliš vysoko.

Tempo hry se opět stupňovalo a akce se přesouvala z jedné strany na druhou. Po průniku Hamuľaka mohl pálit Delarge, také jeho projektil byl ale příliš vysoký. Jen o minutu později se kupředu vydal opět Hamuľak a snažil se přihrávkou najít ve vápně spoluhráče Ďubeka, balon ale doputoval pouze do rukavic Tofiloskiho. S blížícím se závěrem první půle ještě hlavičkoval Šural, Tofiloski ale opět bez obtíží zasáhl. Hra se rychle přesunula na druhou stranu, kde se ve vápně dostal k míči Viazanko, trefil ale vyběhnuvšího Hrošša. Do kabin se tedy šlo za bezbrankového stavu.

V úvodu druhého poločasu se až do pokutového území vydal Jiří Fleišman, z úhlu ale Tofiloskiho překvapit nedokázal a ten vyrazil na rohový kop. O několik minut později zkoušel z voleje pálit Šural, ten ale vysoko přestřelil. V 54. minutě už se ale skóre měnilo. Centr z levé strany skončil přesně na hlavě Tomáše Ďubeka a ten poslal náš tým do vedení. V té chvíli již museli hráči Košic skórovat minimálně dvakrát, hnali se tedy okamžitě dopředu. Z hranice velkého vápna nebezpečně pálil Sekulič, Lukáš Hroššo však jeho pokus dokázal vyrazit.

Naše vedení mohlo být již dvoubrankové, když hostující obraně pláchnul Ďubek a nacentroval přesně na nohu Delargovi, ten ale z první mířil pouze těsně vedle. Pořádně horko bylo také na druhé straně před Hroššem, kdy se jeden z hostujících hráčů dostal k odraženému míči a zhruba z penaltového puntíku vypálil, Miloš Karišik ale prokázal velkou obětavost a pokus zblokoval. Zhruba čtvrt hodiny před koncem rozvíjel Pavelka zajímavý průnik do velmi rozevřené defenzivy soupeře, neporozuměl si ale s Delargem a jeho přihrávka tak skončila pouze na kopačkách soupeře. Delarge měl o chvíli později opět na noze druhou branku, když přímo k němu vyrazil Tofiloski míč a na konžského hráče zívala odkrytá branka, slabou střelu ale nakonec dokázal Tofiloski vyrazit. Navíc se pískal ofsajd.

O chvilku později mohlo být vyrovnáno, když jeden z košických hráčů napálil levou tyč Hroššovy branky, to nám ale nakonec paradoxně prospělo, když hned z protiútoku postupoval po Luckassenově pasu na bránu znovu Dzon Delarge a tentokrát chladnokrevnou střelou konečně propálil bezmocného Tofiloskiho. V tu chvíli již bylo prakticky rozhodnuto. Tím spíše poté, když se v samotném konci utkání Josef Šural zjevil zcela osamocen na hranici velkého vápna a přesnou ranou pečetil skóre na konečných 3:0.

Samuel Slovák, FC Slovan Liberec: Věděli jsme, že zápas nebude lehký, protože jeden gól může padnout kdykoliv. Po dobrých deseti minutách si Košice získaly převahu a měly mnoho standardních situací, které se nám vzhledem k jejich výškové převaze těžko bránily. Ve druhé půli jsme se rozehráli a troufám si říct, že jsme ovládli hru. Hráli jsme bojový a běhavý fotbal se zabezpečenou obranou, navíc jsme předvedli dobrý týmový výkon, takže věřím, že jsme si postup zasloužili.

Radoslav Látal, MFK Košice: Musím Liberci poblahopřát k postupu. Věděli jsme, že budou rozhodovat chyby, a to se nakonec naplnilo. Úvod dnešního utkání nám příliš nevyšel, pak jsme se sice trochu rozehráli, ale nedokázali jsme využít své šance a to rozhodlo. Ve druhé půli jsme inkasovali a museli jsme hru otevřít, z čehož pramenil celkový výsledek. Jen je mi trochu líto, že někteří hráči už závěr trochu vypustili, protože jsme ho podle mého mohli dohrát trochu více se ctí.