FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Jablonec - FCSL 1:1
15.04.2023

Jubilejní 60. Podještědské derby vítěze nenašlo, Slovan remizoval s Jabloncem 1:1

Liberec - Dlouho očekávaný zápas jara mezi Jabloncem a Libercem skončil nerozhodně 1:1. V 60. Podještědském derby šel do vedení Slovan díky pohledné brance Mohameda Doumbii. Následovalo neuznaná branka Fukaly kvůli předcházejícímu faulu a poté se deset minut před koncem trefil hlavičkou nejlepší střelec Jablonce, Jan Chramosta. Oba týmy se tak musely smířit se ziskem jednoho bodu za remízu.
27.kolo, sobota 15.4.2023, 16:00
FK Jablonec FK Jablonec
1:1
(0:0)
FK Jablonec:

Hanuš - Souček (76. Černák), Král, Martinec - Polidar, Šulc, Považanec, Hübschman (C), Jovović (83. Ikaunieks) - Sejk, Chramosta

Náhradníci: Surovčík - Štěpánek, Ikaunieks, Heidenreich, Konda, Surzyn, Patrák, Akpudje, Černák

Vliegen - Ndefe, Plechatý (C), Pourzitidis - Fukala (75. Preisler), Doumbia, Frýdek (75. Valenta), Červ, Ghali (87. Kozák) - Rondić (71. Tupta), Olatunji (87. Rabušic)

Náhradníci: Bačkovský - Lehoczki, Preisler, Polyák, Varfolomejev, Valenta, Mészáros, Kozák, Tupta, Rabušic

Branky: 81. Chramosta - 60. Doumbia

Žluté karty: 44. Polidar - 44. Frýdek, 65. Olatunji

Rozhodčí: M. Zelinka - T. Mokrusch, J. Hurych; VAR: J. Adámková, AVAR: P. Caletka
Diváci: 3211

Oba týmy nastoupily ve svém oblíbeném rozestavení na tři, respektive pět obránců. Po úvodním oťukávání se dostal do velké šance Frýdek. V šesté minutě se zjevil u balónu ve vápně, a protože se nacházel blízko brankáře i jednoho z obránců, volil před zakončením ještě kličku. Ovšem sám sebe vyhnal ze slibné pozice a jeho pokus z úhlu vyústil pouze v rohový kop. Slovan působil i nadále aktivním dojmem, k dalšímu zakončení se dostal agilní Frýdek. Tentokrát jeho dalekonosný pokus skončil v rukavicích Hanuše.

Po klidnější desetiminutovce následovala ve 32. minutě obrovská šance Jablonce. Sejk se trochu se štěstím dostal k míči a postupoval sám směrem na Vliegena. Svým zakončením hledal prostor na zadní tyči, avšak nastřelil pouze vracejícího se Ndefeho. Míč se k útočníkovi Jablonce vrátil a ten se neukvapoval a poslal prudký centr, který prakticky kopíroval svojí trajektorií brankovou čáru. Dobíhající Chramosta měl před sebou prázdnou branku, ale balón tečovat nedokázal a skóre zůstalo beze změny.

Ani tříminutové nastavení první půle nám gól nepřineslo, a tak oba týmy odcházely do kabin za nerozhodného stavu 0:0.

Do druhého poločasu naskočila obě mužstva beze změny. První nepříjemnosti musel řešit Vliegen po ostrém centru Jovoviće. Prudký balón libereckému gólmanovi odskočil a musel rychle reagovat před dotírajícími domácími fotbalisty. Naštěstí se mu nakonec podařilo odkopnout balón do bezpečí. O chvíli později se poradil i s přízemní ranou Považance. Na druhé straně se dostal k odraženému míči Mohamed Doumbia. Skvělým driblinkem si vytvořil palebnou pozici a střelou zpoza vápna otevřel skóre utkání, 1:0 pro Slovan!

O tři minuty později znovu rozvlnil síť z hranice vápna Fukala a jednalo se o velmi pohledný gól levačkou z voleje. Ale hlavní sudí Zelinka po přezkoumání celé situace u obrazovky nakonec branku neuznal kvůli předcházejícímu faulu Olatunjiho. Jablonec zahrozil v 70. minutě po standardní situaci, kterou měl na starost Polidar. Z úctyhodné vzdálenosti jen o pár centimetrů netrefil prostor mezi třemi tyčemi. Následovala pasáž hry, ve které byl Jablonec aktivnější a Liberec spíše bránil.

Domácí fotbalisté byli nakonec za svoji aktivitu odměněni. V 81. minutě se dostal po rozehraném kopu k hlavičce Jan Chramosta, který zůstal nepokrytý a srovnal na 1:1. Dvě minuty před koncem základní hrací doby se dostal k volnému přímému kopu Tupta, ale jeho střela Hanuše výrazněji neohrozila. V nastavení se dostal do dobré šance Kozák. Míč mu hodně poskakoval a jeho pokus z úhlu dokázal brankář Jablonce vyrazit.

Další gól jsme v utkání neviděli, i proto se oba týmy v jubilejním 60. Podještědském derby rozešly nerozhodně 1:1.

David Horejš (FK Jablonec): „Bylo to derby se vším všudy, hrál se zajímavý fotbal před dobrou kulisou. Bylo to celou dobu vyrovnané, takový boj o střed hřiště. Liberec měl šanci, pak my zásluhou Chramosty. Druhý poločas začal ve stejném duchu. Dostali jsme branku, kdy jsme zkazili rozehrávku. Rozehrávka měla jít úplně někudy jinudy. Povy (Považanec) to chtěl zklidnit. Kuba už teď ví, že se nerozhodl správně a že se ukvapil. Liberec to následně potrestal perfektní střelou. Pak šel Liberec do dvougólového vedení, ale loket tam byl, kdyby gól platil, bylo by to pro nás už těžké. Pak jsme se zvedli, přeskupili jsme organizaci hry. Soupeře jsme dostali pod tlak a z toho pramenilo i naše vyrovnání. Takže bod je asi spravedlivý.“

Luboš Kozel (FC Slovan Liberec): „Bylo to dobré a bojovné derby, hrálo se nahoru dolů. My jsme v prvním poločase nebyli spokojeni, jak jsme řešili situace v soupeřově šestnáctce. Končili jsme nějakých dvacet metrů od branky Jablonce. Pak jsme tam měli štěstí u šance Chramosty. V druhém poločase jsme se zlepšili, dali jsme branku a náš výkon šel nahoru. Bohužel nám nebyla uznána hned druhá branka a to bych označil jako zlomový okamžik celého zápasu. Bylo to pro nás nepříjemné, ale loket tam trošku byl. Ale když už to rozhodčí nepískl, měl to nechat a ne se opravovat. Domácí poté stále cítili šanci. Mrzí mě vyrovnání na 1:1. Remíza je v kontextu celého utkání asi zasloužená. Nám kalí radost právě zrušený gól na 0:2.“